AKP’li sendikadan çok sert şeker çıkışı

Hükümetin ülke genelindeki 14 şeker fabrikasını satışa çıkarmasına AKP’ye yakınlığıyla bilinen memur sendikasından çok sert tepki geldi.

AKP’li sendikadan çok sert şeker çıkışı

Yazılı açıklamayla şeker özelleştirmesine karşı çıkan Memur-Sen'e bağlı Enerji Bir-Sen, “Türkşeker milli meseledir, özelleştirmeye kurban edilemez” çağrısında bulundu. Milli değerlerin parayla ölçülemeyeceği uyarısında bulunan Sendika, sat kurtul mantığıyla özelleştirmenin büyük hata olacağını bildirdi.

MADDİ DEĞERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Enerji Bir-Sen, şeker fabrikalarının özelleştirme sürecine alındığı 2008 yılından bu yana adeta kaderine bırakılarak yeni personel takviyesi yapılmadığını, yatırım projelerinden mahrum bırakıldığını, bakım onarım ve yenileme faaliyetlerinin dışında tutulduğunu, bunun sonucunda da fabrikaların yıpranıp atıl vaziyete düştüğünü, maddi değerinin de önemli ölçüde azaldığını bildirdi.

 DİĞER FABRİKALAR DA KAPANIR

Türkşeker'in 25 fabrikasından 14'ünün satışa çıkarıldığına işaret eden Enerji Bir-Sen, bu durumun satış kararı alınmayan 11 fabrikanın da üretimini düşüreceğini, fabrika çalışanları, bölge ve ülke ekonomisinin geleceğini olumsuz etkileyeceğini belirtti. Sendika, “Üretim yapan fabrikaların sayısının azaltılması, zaman içerisinde Ankara Makine, Eskişehir Makine ve Elektromekanik Aygıtlar Fabrikaları ile Şeker Enstitüsünü de ihtiyaç fazlası durumuna sokacak ve fabrikalarla aynı akıbeti yaşayacaktır” uyarısında bulundu.

BU ÖZELLEŞTİRME DEĞİL, KAPATMA

Enerji Bir-Sen, özelleştirilen fabrikaların en az 5 kampanya dönemi daha üretime devam edeceğinin açıklandığını, ancak bu açıklamanın garanti sağlamayacağı gibi 5 dönem içinde çiftçiyi gelecek kaygısına düşürerek pancar ekiminin kademeli olarak azalmasına neden olacağını bildirdi. Sendika, “Çiftçinin yitirilmesi hayvancılığı, sanayiyi ve ticareti de vuracaktır. En nihayetinde kaybeden yalnızca fabrika bölgeleri değil, tüm Türkiye olacaktır. Bu ibareden anlaşıldığı üzere bu süreç özelleştirme değil zamana yayılmış kapatılma olacaktır” dedi. Enerji Bir-Sen şu uyarılarda bulundu:

 PARA İLE ÖLÇÜLEMEZ

“Şeker milli bir meseledir. Yalnızca bugünün ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak ‘fabrikalar kar ettirmiyor, satıp kurtulalım' mantığı tamamıyla yanlıştır. Milli bir mesele söz konusu olduğunda kar/zarar değil, ‘ne yapılabilir, nasıl faydalı bir hale getirilebilir?' sorularına yanıt aranmalıdır. Türkiye'nin ihtiyacı olan şey, elindekini satarak değil, ürettiğini satarak kazanmak ve büyümektir. Yıllardır özelleştirmelerin yaşandığı enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda genel yetkili sendika olan Enerji Bir-Sen olarak bizler özelleştirmelerin Türkiye'ye fayda sağlamayacağını, milli varlıkların değerinin para ile ölçülemeyeceğini ve alınan bu özelleştirme kararından dönülmesi gerektiğini kamuoyuna bildiririz.”

NBŞ'NİN ÖNÜ AÇILIR
Enerji Bir-Sen, şeker fabrikalarının Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Türkiye ekonomisine katkı sağlayan, her zaman çiftçinin yanında olan, asırlık milli bir değer ve marka olduğunu, özelleştirmeyle birlikte hem milli değerin kaybolacağını hem de yıllardır güvenle tüketilen pancar şekerinin zaman içerisinde yerini tamamen nişasta bazlı şekere bırakacağını, bunun da toplum sağlığını büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakacağını belirtti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...