Albayrak: Kamu harcamalarında tasarruf tedbirleri alınmaya başlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, pazar günü diğer ülkelerin ekonomi bakanlarıyla, dün ekonomistlerle bugün de iş insanları ve iş dünyasındaki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

Albayrak: Kamu harcamalarında tasarruf tedbirleri alınmaya başlandı

Bugün iş insanları ve iş dünyasındaki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Albayrak, “Açıklanacak yeni plan (OVP) ile enflasyonda düşüşe odaklı bir çerçeve ortaya koyulacaktır.” diye konuştu.

5435435345345345

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, politikalarımız kapsamında orta vadeli programın hazırlanması için ekonomi alanındaki tüm paydaşlarımızla istişare toplantılarımızı devam ettiriyoruz. Dün akademisyenler ile yaptığımız toplantının ardından bugün iş insanlarımız ve iş dünyamızdaki sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri ile bir araya geldik.”

Yaptığımız toplantıda enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme sağlanması, bütçe disiplini, Türkiye'nin yeni döneme ilişkin potansiyelinin belirlenmesi gibi tüm konu başlıklarında katılımcıların görüşleri dinlenmiştir. Bu kapsamda bir kez daha tüm paydaşların katkıları ile ayakları yere basan, bu hedeflere odaklanmış bir orta vadeli program oluşturma çalışmaları devam etmektedir.

Mali alanda atılacak adımlarla enflasyon ile mücadele sürecine azami katkı verilecektir. Açıklanacak yeni plan (OVP) ileenflasyonda düşüşe odaklı bir çerçeve ortaya koyulacaktır.

Yeni planın ve atılacak adımların enflasyon ile mücadele için vereceği katkı kısa sürede görünür olacak ve tedbirler kararlılıkla alınacaktır.

Enflasyonla mücadele, büyüme hedefleri kapsamında atılacak adımlar ile eşgüdüm içerisinde, bütüncül bir yaklaşımla ve birbirini tamamlayıcı politikalar ile yürütülecektir.

2018 Mali yılı için kamu harcamaları ile ilgili tasarruf tedbirleri alınmaya başlanmıştır. Kamu nakit varlıklarının tek elden yönetilmesi ve verimliliğini sağlayacak olan tek hazine hesap uygulamasının yaygınlaştırılması ile
alakalı yasal düzenlemeler hayata geçirilecektir. “

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...