Sözcü Plus Giriş

Alpu Ovası’na termik santral yeniden gündeme geldi

Danıştay’ın iptal ettiği santral için düğmeye basıldı. Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük planda Alpu Ovası’na termik santral yapılması kararı yer aldı.

Deniz AYHAN
08:24 -
Alpu Ovası’na termik santral yeniden gündeme geldi

Eskişehir'in en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası'na yapılması planlanan termik santral için Danıştay'dan ret kararı gelmesi Eskişehirlileri ve çevrecileri sevindirdi. Ancak, çevrecilerin sevinci kısa süreli oldu. Geçen hafta Danıştay'ın “yürütmeyi durdurma” kararı verdiği termik santral, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük icraat programında yer aldı.

Alpu Ovası

Alpu Ovası

Termik santral yapılmak istenen Alpu Ovası, buğday, arpa, nohut, yulaf, şekerpancarı üretiminin yapıldığı, hayvancılığın geliştiği verimli ovalardan biri olarak bilinirken, santralin yapılması halinde bölgeye büyük zarar vereceği belirtiliyor. Ancak Danıştay kararına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat programında Alpu Ovası'na 1.000 Megawatt (MW) kurulu gücünde termik santral de yer aldı.

Alpu Ovası Danıştay kararı ile durdurulmuştu

Alpu Ovası’na yapılacak olan termik santral  Danıştay kararı ile durdurulmuştu.

HUKUK MÜCADELESİ SÜRECEK

Erdoğan, eylem planını açıklarken “Yerli kömür kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması kapsamında, Eskişehir Alpu'da yaklaşık 1.000 MW kurulu gücünde termik santral kurulması için ihaleye çıkılacak” dedi. Böylelikle Danıştay'ın ret kararına rağmen termik santral için 100 gün içinde ihaleye çıkılacağı duyuruldu. Danıştay kararından sonra Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen “İç Anadolu'nun en verimli ovalarından biri olan Alpu'ya yapılmak istenen kömürlü termik santrale karşı vermiş olduğumuz hukuk mücadelesi devam edecek” demişti.

İLGİLİ HABERAlpu Ovası için Danıştay kararıAlpu Ovası için Danıştay kararı

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ÇIKTI

Eskişehir’in Alpu İlçesi'ne yapılacak olan kömürlü termik santral ile ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütmeyi durdurması istemiyle açılan davada, Danıştay 10. Dairesi,  Toprak Koruma Kurulu'nun üye yapısını ve karar yeter sayısını değiştiren yönetmelik değişikliği için “yürütmeyi durdurma” kararı vermişti. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan davada Danıştay 10. Dairesi geçen hafta yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Kararı değerlendiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Bu karar hem Eskişehir'imizdeki Alpu Ovası'nı,  hem de Türkiye'nin dört bir yanındaki verimli topraklarımızı koruyacak” demişti.

Son güncelleme: 09:03 06.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more