Altın fiyatları 24 Şubat: Çeyrek ve gram altın fiyatlarındaki düşüş ne durumda?

Şubat ayının ortalarından itibaren düşüş yaşayan altın fiyatlarındaki son durum altın yatırımcısı tarafından merakla araştırılıyor. Özellikle küçük yatırımcının an be an takip ettiği gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu? 24 Şubat tarihli verilere göre çeyrek altın bugün, 259,09 liradan alınırken, 265,57 liradan satılıyor. İşte güncel altın fiyatları...

Altın fiyatları 24 Şubat: Çeyrek ve gram altın fiyatlarındaki düşüş ne durumda?

Güncel altın fiyatlarını öğrenmek isteyen yatırımcılar internet üzerinden araştırmalarına devam ediyor. Yatırımcıların gözdesi altın fiyatlarında son durum nasıl şekillendi, çeyrek ve gram altın ne kadar oldu? Güncel ve anlık olarak altın fiyatları takip etmek isteyenler altın fiyatlarında son durumu haberimizden öğrenebilir. İşte 24 Şubat altın fiyatlarına dair detaylar…

GRAM ALTIN NE KADAR?

161,91 liradan alınırken, 161,95 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 259,09 liradan alınırken 265,57 liradan satılıyor. Yarım altın da 518,18'dan alınırken 531,13 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1.073,95 liradan alınıp 1.090,18 liradan alıcı buluyor. Tam ziynet de 1040,50 liradan alınırken 1073,80 liradan satılıyor.

ceyrek-altin-shutter-1_16_9_1519122035

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...