Altın fiyatları: Altın fiyatları dalgalanmaya devam ediyor… İşte çeyrek ve gram altın fiyatı

Altın son dönemlerde hızlı bir yükseliş halinde olsa da ufak yükseliş trendi kısa süreli düşüşlerle bölünebiliyor. Altın yatırımcısı altın fiyatlarını an be an merak ediyor. Çeyrek altın bugüne 316,12 TL alış fiyatıyla 323,53 TL satış fiyatıyla başladı, işte 26 Mayıs tarihli altın fiyatlarına dair detaylar...

Altın fiyatları: Altın fiyatları dalgalanmaya devam ediyor… İşte çeyrek ve gram altın fiyatı

Altın fiyatlarındaki hareket sürerken, vatandaşların ve yatırımcıların en çok araştırdığı konuların başında gelen soru altın fiyatlarının ne kadar olduğu oluyor… . Yatırım yapmak, birikim yapmak ve yakınlarına hediye almak isteyen vatandaşlarımızın oldukça merak ettiği gram altın fiyatlarında son durum ne? İşte günün altın fiyatları…

ALTIN FİYATLARIDNA SON DURUM! ÇEYREK VE GRAM ALTIN NE KADAR?

26 Mayıs tarihli gram, çeyrek ve cumhuriyet altın fiyatları şu şekilde; Gram altın fiyatları bugün 196 lira bandında ilerliyor. 26 Mayıs Cumartesi günü gram altın 196,90 liradan alınırken 197,04 liradan satılıyor. Çeyrek altın 316,12 lira alınırken 323,53 liradan satılıyor. Cumhuriyet altını ise 1.305,00 liradan alınıp 1.320,00 liradan satılıyor.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...