Sözcü Plus Giriş

Altındaki hızlı yükseliş ne durumda? İşte 15 Mart tarihli güncel, çeyrek ve gram altın fiyatları…

Altın fiyatları gündemdeki tüm gelişmelerden etkileniyor, bu sıralar altın yukarı yönlü hareketiyle dikkat çekiyor. Altın yatırımcısı ve altına yatırım yapmayı planlayanlar, altın fiyatları konusunda birçok detayı merak ediyor. Bugün serbest piyasada gram altın 164,91 liradan alınırken, 164,99 liradan satılıyor. İşte 15 Mart Perşembe 2018 güncel altın fiyatları...

07:22 -
Altındaki hızlı yükseliş ne durumda? İşte 15 Mart tarihli güncel, çeyrek ve gram altın fiyatları…

Altının hızlı hareketi yatırımcıyı heyecanlandırdı birkaç gündür hızla yükselen altın, geçtiğimiz günlere kıyasla yüksek seyrini sürdürüyor ancak yükseliş biraz daha yavaşlamış durumda. Güncel olaylardan etkilenen altın fiyatlarındaki  son durum vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor.15 Mart Perşembe günü altın fiyatlarında geçtiğimiz günlere oranla yükselişini sürdürdü. Altın fiyatları kaç lira? Altın 164-165 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul'un kalbinin attığı Kapalıçarşı'da ise çeyrek altın kaç lira?

ÇEYREK VE GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Gram altın fiyatları bugün 164-165 lira bandında ilerliyor. 15 Mart Perşembe günü gram altın 164,91 l liradan alınırken 164,99 liradan satılıyor. Çeyrek altın 263,86 lira alınırken 269,76 liradan satılıyor. Cumhuriyet altını ise 1089,00 liradan alınıp 1099,00 liradan satılıyor…

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye’de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

altin3

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

Son güncelleme: 12:10 15.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more