Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatları güncel durum: Gram altın ve çeyrek altın kaç lirayı gördü?

Son dakika altın fiyatları haberimizde! Altın fiyatları öğleden sonra düşmeye başladı. Türkiye bugün çeyrek altın kaç lira? ve Gram altın ne kadar oldu? sorularının yanıtını arıyor. Fiyatlar 14 Ağustos 2018 günü sabah saatlerinde yükselişini sürdürse de öğleden sonra düştü. Altın kaç lira? Asya piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,15 artışla 1.195,32 dolardan alıcı buluyor. Altının gramı 253-254 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul'un kalbinin attığı Kapalıçarşı'da ise çeyrek altın kaç lira? İşte altın fiyatlarına dair ayrıntılar…

07:03 -
Altın fiyatları güncel durum: Gram altın ve çeyrek altın kaç lirayı gördü?

Altın fiyatları öğleden sonra düşmeye başladı! Altının gram fiyatı ne kadar oldu? Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu? soruları ekonominin gündeminde. ABD yaptırım geriliminin etkileri sürüyor. Cumhuriyet altını kaç lira? Küçük büyük altın fiyatları araştırılmaya devam ediyor. Uzmanlara göre; Altının ons fiyatında 1.197 doların altında kalıcılık sağlanması durumunda 1.187 dolar seviyesi gündeme gelebilir. Bugün serbest piyasada gram altın 253,51 liradan alınırken, 253,61 liradan satılıyor. İşte 14 Ağustos Salı 2018 Kapalıçarşı’da güncel altın fiyatları…

GRAM ALTIN NE KADAR?

253,51 liradan alınırken, 253,61 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 385,07 liradan alınırken 395,86 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın da 767,73’dan alınırken 791,73 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1610,00 liradan alınıp 1630,00 liradan alıcı buluyor.

UZMANLAR ALTIN İÇİN NE DİYOR?

AA Finans Analisti İslam Memiş, dün altının ons fiyatının Mart 2017’den bu yana ilk kez 1.200 dolar seviyesinin altına gerilediğini belirterek, “Ticaret savaşlarının etkisinde kalan altının ons fiyatının dip seviyelerini test ettiğini düşünüyoruz. Altının ons fiyatında 1.197 doların altında kalıcılık sağlanması durumunda 1.187 dolar seviyesi gündeme gelebilir. Toparlanma için ise 1.217 doların yukarı yönlü geçilmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu. Memiş, altının gram fiyatının dolar kurundan etkilenerek geniş bant aralığında kalmaya devam edeceğini belirterek, teknik açıdan altının gram fiyatında 250 liranın destek, 272 liranın ise direnç konumunda olduğunu söyledi.

 

altin4

KÜRESEL PİYASALAR VERİ GÜNDEMİNE KİLİTLENDİ

ABD’de dün veri gündeminin zayıf olmasının etkisiyle iç dinamikler öne çıkarken, dolar endeksi artış eğilimini sürdürerek 96,52 ile Haziran 2017’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Dow Jones endeksi yüzde 0,45, S&P 500 endeksi yüzde 0,40 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,25 değer kaybetti. ABD’de son bir haftadır gündemin en önemli başlığı olan Pentagon’un 716 milyar dolarlık 2019 mali yıl bütçesi, Başkan Donald Trump’ın imzalamasının ardından yürürlüğe girdi. Trump’ın imzasıyla yasalaşan bütçe metni, en geç 90 gün içinde Pentagon’un Türk-Amerikan ilişkilerine yönelik bir rapor hazırlamasını talep ediyor. Söz konusu rapor Kongreye sunuluncaya kadar F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatının geçici olarak durdurulması öngörülüyor. Avrupa tarafında, bugünkü yoğun veri akışı öncesinde pay piyasalarında dün negatif bir seyir izlendi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,53, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,04 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi de yüzde 0,32 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi ise 1,1365 ile Temmuz 2017’den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından gelen tepki alımlarıyla 1,14’ün hemen üzerinde dengelendi. Analistler, bugün Avrupa’da büyüme ve sanayi üretimi gibi önemli verilerin açıklanacağını belirterek, Almanya'da açıklanan büyüme verisinin yüzde 2 ile beklentilerin hafif altında kaldığını, enflasyonun ise yıllık yüzde 2 ile yatay seyrettiğini ifade etti. Bugün Çin’de açıklanan sanayi üretimi verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 0,6 değer kaybederken, dolar/yen paritesindeki yükselişten destek bulan Nikkei 225 endeksi yüzde 2 yükseldi. Yurt içinde, dün döviz kurlarındaki yükseliş ve küresel piyasalarda azalan risk iştahı ile satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi günü yüzde 2,38 azalışla 92.685 puandan tamamladı. Dolar/TL ise dün 7,1354’ten kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,80’in altına geriledi. Analistler, yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, ABD ile diplomatik ilişkilerin gündemi meşgul etmeye devam edeceğini belirterek, yurt dışında ise hareketlenen veri takviminin izleneceğini kaydetti. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 95.500 puanın direnç olarak öne çıktığını söyleyen analistler, 92.000 ve 88.500 seviyelerinin destek konumuna geldiğini kaydetti.

İLGİLİ HABEREuro ve dolar kurlarında son durum...Euro ve dolar kurlarında son durum...

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

Son güncelleme: 12:33 14.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more