Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatları öğleden sonra coştu: Bugün gram altın ve çeyrek altın ne kadar oldu? 12 Haziran Salı

Altın fiyatları öğleden sonra fırladı! 12 Haziran Salı güncel altın fiyatları öğle saatlerinden sonra hızlı bir yükseliş yaşıyor. Altın fiyatları gündemdeki gelişmelere göre yükseliş ve düşüş gösterebiliyor. Altın fiyatları bugüne küçük bir yükseliş ile başladı. Merkez Bankası müdahaleleri sonrası yatırımlarını planlayan vatandaşlar, ülkemizi de yakından ilgilendiren gelişmeler sonrasında çeyrek altın ve gram altın fiyatları ne kadar oldu? sorusuna cevap arıyor... Bugün altının gramı 190,50'den alınıp 190,57 liradan satılıyor. İşte altına dair merak edilenler...

Güncellenme: 15:05, 12/06/2018
Altın fiyatları öğleden sonra coştu: Bugün gram altın ve çeyrek altın ne kadar oldu? 12 Haziran Salı

Altın fiyatları öğle saatleri ile beraber hızlı bir yükselişe geçti! Çeyrek altın ve gram altın fiyatları gündemdeki gelişmelere göre yükseliş ve düşüşler yaşıyor. Bunda Merkez Bankası’nın faize dokunuşlarının da etkisi büyük. Düğünlerin, doğumların ve birçok kültürel öğenin de parçası haline gelmiş olan altın fiyatlarında son durum merak ediliyor. Altın 188-189 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul'un kalbinin attığı Kapalıçarşı'da ise çeyrek altın kaç lira? İşte küçük ve büyük altın fiyatları.

GRAM ALTIN NE KADAR?

190,50 liradan alınırken, 190,57 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 304,84 liradan alınırken 311,73 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR OLDU?

Yarım altın da 607,77’dan alınırken 623,45 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

1256,00 liradan alınıp 1269,00 liradan alıcı buluyor.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

altin-fiyatlari

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

Yayınlanma Tarihi:07:41,