Altın fiyatları: Bugün çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu?

Altın bugün güne düşüşle başlasa da ilerleyen saatlerde hızlı bir yükselişe geçti! Son haftalardaki genel yükseliş bugün yerini düşüşe bırakmış gibi görünüyordu ancak gün içindeki yükseliş altın fiyatını yine arttırdı. Yatırımcısının merak ettiği gram altın 181,05'den alınıp 181,08 liradan satılıyor. İşte 11 Mayıs Cuma 2018 Kapalıçarşı'da çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu? Cumhuriyet altını ve küçük altın kaç lira? sorularının yanıtı...

Altın fiyatları: Bugün çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu?

Altında güne düşüş başlasa da. fün içinde yine hızlı yükseldi ve yatırımcısını güldürdü. Altının hem hediye hem de yatırım aracı olarak kullanılması altın fiyatlarının sürekli olarak değişmesine neden oluyor. Yatırım yapan vatandaşlar her gün altın fiyatlarındaki hareketliliği yakından takip ediyor. Altında son fiyatlar merak ediliyor. Peki 11 Mayıs Cuma günü yani bugün çeyrek altın kaç lira? ve Gram altın ve cumhuriyet altını ne kadar oldu? İşte 11.5.2018 Kapalıçarşı’da güncel altın fiyatları…

GRAM ALTIN NE KADAR?

181,05 liradan alınırken, 181,08 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA?

Çeyrek altın ise 288,23 liradan alınırken 294,74 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın da 574,66’dan alınırken 589,49 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1193,00 liradan alınıp 1205,00 liradan alıcı buluyor.

altin1

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NERELERDE KULLANILIR?

Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kâğıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.

Elektrik iletkenliği yüksek (gümüş ve bakırdan sonra) ve kolayca kimyasal tepkimeye girmeyen altın en çok elektrik ve elektronik sanayilerde bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır. Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık yüzde 98’ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay elbiselerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korunmayı ve sun’i uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebilmesini sağlar. Büyük büro binalarının pencerelerinde de gene ince levhalar halinde altın kullanılması, yalnız estetik açısından değil, bu yansıtıcı yüzeyin çevreyle ısı alış-verişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Lal camlara parlak kırmızı rengini veren, camsı kütlenin içinde kolloidal halinde dağılmış olan çok az miktardaki altındır.Ancak insanlar çoğunlukla takı ve süs eşyası içinde kullanır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...