Altın fiyatlarında güncel durum: 13 Şubat Salı altının gramı ne kadar oldu? Bugün çeyrek altın kaç lira?

Bugün çeyrek altın kaç lira? Altının gramı ne kadar oldu?13 Şubat Salı güncel altın fiyatları belli oldu. Güne yükselişle başlayan altın yatırımcısı altın fiyatları konusunda anlık olarak araştırmalarını sürdürüyor. Altına yatırım yapmak isteyenler düşüş beklerken yatırımını yapmış olanlar yükselişle seviniyor. Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 162,60 lira oldu. Gram altın bugün 162,49 liradan işlem görüyor. İşte altın almayı planlayanların ve altın yatırımcısının merakla araştırdığı güncel altın fiyatları...

Altın fiyatlarında güncel durum: 13 Şubat Salı altının gramı ne kadar oldu? Bugün çeyrek altın kaç lira?

Altın bugün de yükselişini sürdürdü. 13 Şubat Salı günü yani bugün çeyrek altın kaç lira? ve Gram altın ne kadar oldu? soruları bugünlerde çok daha sık sorulmaya başladı. Çünkü Kasım ayından beri yükseliş gözlemleniyor. 13.2.2018 altın fiyatlarında geçtiğimiz günlere oranla hızlı yükselişi yerini durgunluğa bıraktı. Altın kaç lira? Altın 162-163 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul’un kalbinin attığı Kapalıçarşı’da ise çeyrek altın kaç lira?

GRAM ALTIN NE KADAR?

162,49 liradan alınırken, 162,50 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA?

Çeyrek altın ise 259,79 liradan alınırken 266,28 liradan satılıyor. Yarım altın da 519,58’den alınırken 532,57 liradan satılıyor.

altin-fiyatlari

22 Ayar Bilezik (Gr.) 152 liradan, bin 46 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 66 liradan, 523 liradan alınan Yarım Ziynet 533 liradan satılıyor…

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1076,94 liradan alınıp 1093,21 liradan alıcı buluyor. Tam ziynet de 1039,07 liradan alınırken 1072,32 liradan satılıyor.

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

Dolar ne kadar oldu? (13.02.2018) İlginizi Çekebilir Dolar ne kadar oldu? (13.02.2018)

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

altın fiyatlari

Buralarda altın bulmak daha zorlu bir iştir. Örneğin: 10 gramlık bir altın bulmak bazen tonlarca ağırlığındaki kayaları parçalamak gerekliliğini ortaya çıkartır. Geçmişten günümüze sürekli gelişerek süregelen altın kullanım alanları para olarak altın kullanımı, mücevher olarak altın kullanımı, yiyecek ve içecek olarak altın kullanımı, yatırım aracı olarak altın kullanımı, ilaç olarak altın kullanımı ve endüstriyel alanda altın kullanımı olmaktadır. M.Ö 550 yılında ilk defa Mısırlılar tarafından para olarak kullanılan altın şimdilerde ise sadece yatırım amaçlı kullanılmaktadır. Ayarı ve türü bakımından özellikle ülkemizin değerli takılarından olmayı başarmış ve Türk düğünlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...