Altın fiyatları: Güncel altın haberleri Bugün çeyrek altın kaç lira? Gram altın ne kadar oldu? (14 Şubat Çarşamba)

Altın fiyatları: Güncel altın haberleri Bugün çeyrek altın kaç lira? Gram altın ne kadar oldu? soruları ekonomi gündeminin en çok sorulan sorularından. Altın bugün hızlı bir yükseliş içinde. Geçtiğimiz aylarda altının gramındaki artış yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarmıştı. Bugün serbest piyasada gram altın 162,86 liradan alınırken, 162,88 liradan satılıyor. İşte 14 Şubat Çarşamba 2018 güncel altın fiyatları...

Altın fiyatları: Güncel altın haberleri Bugün çeyrek altın kaç lira? Gram altın ne kadar oldu? (14 Şubat Çarşamba)

Altın bu sabah güne hızlı bir yükselişle başladı. Ancak ilerleyen saatlerde durgunlaştı. Peki Bugün çeyrek altın kaç lira? ve Gram altın ne kadar oldu? soruları bugünlerde çok daha sık sorulmaya başladı. Güne hızlı başlayan altın değer kaybetmeden devam ediyor. Çünkü Kasım ayından beri yükseliş gözlemleniyor. 14 Şubat Çarşamba günü altın fiyatlarında geçtiğimiz günlere oranla hızlı yükselişi sürüyor. Altın 163-164 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul’un kalbinin attığı Kapalıçarşı’da ise çeyrek altın kaç lira?

GRAM ALTIN NE KADAR?

163,60 liradan alınırken, 163,63 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 261,79 liradan alınırken 268,33 liradan satılıyor. Yarım altın da 523,57’den alınırken 536,66 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1074,21 liradan alınıp 1090,44 liradan alıcı buluyor. Tam ziynet de 1036,68 liradan alınırken 1069,86 liradan satılıyor.
altin-fiyatlari

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

SAHTE ALTIN NASIL ANLAŞILIR?

Altın genelde manyetik değildir. Bu yüzden mıknatısa yaklaştırdığınızda çekim oluşmaması gerekmektedir. Özgül ağırlığı yüksek olduğundan, altın takılar, imitasyon takılara göre daha ağırdırlar. 22 ayar altının sesi tok çıkar, sahte yada çok düşük ayarlı altınların ise daha tizdir.

çeyrek-altin-fiyatları

ALTININ SAHTE OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN KULLANILAN YÖNTEMLER:

MIKNATIS TESTİ

Altın ve altın alloy’ları genelde magnetik değildir. Yani, bir mıknatısa tuttuğunuzda genellikle çekim oluşmaz. Eğer mıknatıs tarafından çekiliyorsa, takınız sahte olabilir.

AĞIRLIK

Altın, özgül ağırlığı yüksek bir elementtir. Bu nedenle de altın takılar, sahtelere oranla çok daha ağırdır.

DAMGA

Gerçek altın takılarda, altının karatı ve saflığı genellikle takının üzerine damgalanır. Eğer takının üzerinde herhangi bir bilgi yoksa, sahte olma olasılığı yüksektir.

FİRMA DAMGASI

Altın takı üreten firmalar, ürünlerinin uygun yerlerine kendi damgalarını vururlar. Damgalı ürünlerin sahte olması ihtimali çok düşüktür.

RENK

Yeşil altın, kendine özgü bir renk karakterine sahiptir. Bakır ve pirinç renginde değildir.

FİYAT

Gerçek altın hiçbir zaman çok ucuza satılmaz.

Bu testlerin yanı sıra, çok doğru bir sonuç almak için profesyonel desteğe ve laboratuvar testlerine başvurulabilir. Laboratuvar ortamlarında nitrik asit ve hidroklorik asit kullanılarak testler uygulanabilir.

Altın fiyatları dün nasıldı? İlginizi Çekebilir Altın fiyatları dün nasıldı? Dolar ne kadar oldu? Euro rekor kırdı İlginizi Çekebilir Dolar ne kadar oldu? Euro rekor kırdı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...