Altın fiyatları ne durumda? 18 Şubat Pazar Çeyrek, gram altın ne kadar? İşte güncel altın fiyatları…

Bugün çeyrek altın kaç lira? Gram altın ne kadar oldu? Kasım ayından beri yükselişe geçen altın bugünleri ufak dalgalanmalarla geçiriyor. Yatırımlarını altın üzerine planlayan vatandaşlar, ülkemizi de yakından ilgilendiren gelişmeler sonrasında çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar oldu sorusuna cevap arıyor... Bugün gram altın bugün 162,15 liradan alınırken 162,20 liradan satılıyor. Altının onsu da 1.347,70 oldu.

Altın fiyatları ne durumda? 18 Şubat Pazar Çeyrek, gram altın ne kadar? İşte güncel altın fiyatları…

Yatırımcısı altındaki son durumu merak ediyor. İstanbul'un kalbinin attığı Kapalıçarşı'da ise çeyrek altın kaç lira? Güncel ve anlık olarak altın fiyatları takip etmek isteyenler altın fiyatlarında son durumu haberimizden öğrenebilir…

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Altın fiyatları bugün de 160 lira bandında ilerliyor. Asya piyasalarında altının onsu alış ağırlıklı seyir izliyor. 18 Şubat Pazar gram altın 162,15 liradan alınırken 162,20 liradan satılıyor. Çeyrek altın 259,48 lira alınırken 265,97 liradan satılıyor. 1081,88 liradan alınıp 1098,23liradan alıcı buluyor. Tam ziynet de 1.039,32 liradan alınırken 1.072,58 liradan satılıyor.

altin-fiyatlari fiyatlari

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...