Altın fiyatları: Zirvelerde gezen altın ne kadar oldu? İşte 14 Mayıs çeyrek ve gram altın fiyatları…

Altın son dönemlerde hızlı bir yükseliş halinde. Ufak düşüşler yaşasa da önemli artışlarla rekordan rekora koşan altın fiyatlarında son durum ne? Çeyrek altın bugüne 291,85 TL alış fiyatıyla 298,45 TL satış fiyatıyla başladı, işte 14 Mayıs tarihli altın fiyatlarına dair detaylar...

Altın fiyatları: Zirvelerde gezen altın ne kadar oldu? İşte 14 Mayıs çeyrek ve gram altın fiyatları…

Vatandaşların ve yatırımcıların en çok araştırdığı konuların başında gelen soru altın fiyatlarının ne kadar olduğu. Altın fiyatları rekor üzerine rekor kırıyor. Yatırım yapmak, birikim yapmak ve yakınlarına hediye almak isteyen vatandaşlarımızın oldukça merak ettiği gram altın fiyatlarının son durumlarına dair detaylar haberimizde…

ÇEYREK VE GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

14 Mayıs tarihli gram, çeyrek ve cumhuriyet altın fiyatları şu şekilde; Gram altın fiyatları bugün 183 lira bandında ilerliyor. 14 Mayıs Pazartesi günü gram altın 184,36 liradan alınırken 184,41 liradan satılıyor. Çeyrek altın 291,85 lira alınırken 298,45 liradan satılıyor. Cumhuriyet altını ise 1.206,00 liradan alınıp 1.218,00 liradan satılıyor.

Altın fiyatları ne kadar oldu? 13 Mayıs çeyrek ve gram altın fiyatları…

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

Dolar/TL ne kadar oldu? İlginizi Çekebilir Dolar/TL ne kadar oldu?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...