Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatları bugüne düşüşle başladı: Gram altın kaç TL? Çeyrek altın ne kadar oldu?

Altın fiyatlarında bugün düşüş var. Dün dolar kurundan bulduğu destekle pozitif bir seyir izleyen gram altın, günü önceki kapanışa göre yüzde 2,45 primle 256,7 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe düşüşle başlamasının ardından saat 09.50 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 2,22 değer kaybetti. Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu? Cumhuriyet ve küçük altın ne kadar gibi sorular altın yatırımcısı tarafından merakla araştırılıyor. İşte 31 Ağustos tarihli altın fiyatlarında son durum...

07:57 -
Altın fiyatları bugüne düşüşle başladı: Gram altın kaç TL? Çeyrek altın ne kadar oldu?

Altın fiyatları birçok değişimden etkileniyor Dolar ve Euro’daki artış sonrası altın fiyatları da yakından etkileniyor. Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe düşüşle başlamasının ardından 251 lira seviyelerinde dengelendi.  Asya piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,32 artışla 1.203,6 dolardan işlem görüyor. AA Finans Analisti İslam Memiş, yıl sonuna kadar altının gram fiyatının geniş bant aralığında işlem görmesinin beklendiğini kaydetti. Teknik açıdan gram altında 245 liranın destek, 265 liranın direnç konumunda olduğunu ifade eden Memiş, ons altında ise 1.198-1.205 dolar bandının izleneceğini söyledi. Memiş, bugün Avro Bölgesi’nde işsizlik ve enflasyon ile ABD’de Chicago Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini kaydetti. Çeyrek ve gram altın ne kadar oldu sorusu bugünün en çok merak edilenleri arasında… 1.75 grama denk gelen çeyrek altın 421,09 liradan işlem görüyor. Peki 31 Ağustos güncel altın fiyatları ne kadar oldu?

31 AĞUSTOS GÜNCEL ALTIN FİYATLARI 

ÇEYREK ALTIN: Kapalıçarşı’da çeyrek altın 410,63 lira alınırken 421,09 liradan satılıyor.

ʻʻ
ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?
Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardı.

GRAM ALTIN: Gram altın 252,70 liradan alınırken 252,73 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN:
Yarım altın 818,69 liradan alınıp, 842,19 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI:
Cumhuriyet altını ise 1.690,00 liradan alınıp 1.710,00 liradan satılıyor.

ASYA PİYASALARINDA SON DURUM

Asya borsalarında haftanın son işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Güney Kore’de Kospi endeksi pozitif ayrıştı. Japonya’da sanayi üretimi, piyasadaki artış beklentilerine karşın temmuzda önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Ülkede işsizlik oranı da yüzde 2,4 düzeyinde bulunan piyasa beklentilerinin üzerinde açıklanarak yüzde 2,5 oldu. Açıklanan veriler sonrasında dolar/yen paritesi analistlerin önemli destek olarak nitelendirdikleri 111’in altına inerek 110,9 seviyelerinde dengelendi. Japonya’da Nikkei 225 endeksi ise 22.678,03 puanla son bir haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından kapanışa yakın gelen alımlarla kayıplarını telafi etti ve günü 22.865,15 puanla önceki kapanış seviyesinin hemen altından tamamladı. Çin’de hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin ağustosta bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 53,8’e ulaşmasına karşın, kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 değer kaybederek 2.732,98 puana geriledi. Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,2 azalışla 38.605,25 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,9 düşüşle 27.910,0 puanda seyrediyor. Pozitif ayrışan Güney Kore’de Kospi endeksi ise yüzde 0,7 yükselişle 2.322,88 puanda bulunuyor.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

altin-fiyatlari-aa

ALTIN NASIL DEĞERLENİR?

Altın fiyatları talebin fazla olması ya da satın alma durumunda yükselirken tam tersi durumda da altın fiyatları düşer. Bu durum altın fiyatlarını etkileyen en basit durumken altın fiyatlarının yükselmesinin ana nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz :

Küresel ve yerel enflasyon

Enflasyon; fiyat genel seviyesinde oluşan artışı gösteren ölçüt olarak tanımlanır. Eğer enflasyon yüksek ise paranızın alım gücü düşer. Küresel enflasyonda da para biriminin alım gücü düşüş gösterir. Bu durumda altın fiyatları her zaman yükseliş trendi içinde olmuştur. Para biriminin alım değeri düştüğü için altın fiyatları artar ve siz paranızla aynı miktarda altın alamazsınız. Bu nedenle küresel ve yerel enflasyon altın fiyatlarının en büyük düşmanıdır.

Küresel likitide

Likitide borsa programlarında sürekli duyduğumuz bir terimdir. Likitide; nakit akışı anlamına gelen bir borsa terimidir. Likitidenin artış göstermesi altın fiyatlarını doğrudan etkiler ve altın fiyatları yukarı doğur bir trend içine girer. Altın miktarı sabit iken altın maliyetinin artmış olması ve piyasa da paranın daha fazla olması altın fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Bu nedenle küresel likitide altın fiyatlarını doğrudan etkileyen bir etkendir.

Altın stok durumu

Dünya üzerinde belirli miktarlarda altın stoğu mevcuttur. Yeni altın kaynakları bulunmadığı dönemlerde mevcut stok azalma gösterir ve altın fiyatları bu dönemde olağanüstü artış gösterir. Bu durum genelde düğün mevsimi olarak bilinen yaz aylarına girmeden ortaya çıkar. Bu dönemde altın alımları dünya genelinde en yüksek derece de gerçekleştiği için altın fiyatları muazzam derece de artış gösterir.

Küresel Riskler

Altın bir yatırım aracı olarak her devirde değerini koruyan ve zarar ettirmeyen bir meta olduğu için tercih edilir. Ancak altın fiyatlarını etkileyen ve altın fiyatlarının yükselmesine neden olan küresel risklerdir. Altın en kolay nakite çevrilebilen ve dünyanın her yanında işlem gören bir cevher olduğu için her insan yatırım amacı olarak altın satın alır. Özellikle küresel risklerin, savaşların olasılığının artması ile insanlar döviz fiyatlarına güvenmeyip nakitlerini altına çevirerek altın satın alırlar. Altın satın alımları piyasa da altın daralmasına neden olur ve altın fiyatlarının aşırı derece de artmasına neden olur.

Reel faiz oranları

Reel faiz ; elde tutulan para nın elde tutulmasının maliyeti olarak bilinir. Bu nedenle elinizde tuttuğunuz altının da elde tutulma maliyeti mevcuttur.Özellikle küresel reel faizler arttığında yerel reel faizler de artış gösterir. Bu durumda insanlar ve yatırımcılar nakitlerini altına çevirerek nakit tutma maliyetini ortadan kaldırmak ister. Nakitlerin altına çevrilmesi işlemleri piyasa da altının azalmasına ve doğrudan fiyatlarının artmasına neden olur.

 

İLGİLİ HABERDolar/TL ne kadar oldu?Dolar/TL ne kadar oldu?
Son güncelleme: 12:04 31.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more