Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatlarındaki yükseliş ne durumda? İşte güncel olaylarla artan 3 Mart altın fiyatları…

Altın yatırımcısı ve altına yatırım yapmayı planlayanlar, altın fiyatları konusunda birçok detayı merak ediyor. Güncel olaylardan etkilenen altın fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Adım adım yükselen altın fiyatlarıyla birlikte çeyrek altın 3 Mart Cumartesi günü 259,52 TL alış fiyatıyla 265,39 TL satış fiyatıyla göze çarpıyor. İşte güncel altın fiyatları...

Sozcu.com.tr
07:28 -
Altın fiyatlarındaki yükseliş ne durumda? İşte güncel olaylarla artan 3 Mart altın fiyatları…

Güncel altın fiyatlarını öğrenmek isteyen yatırımcılar internet üzerinden araştırmalarına devam ediyor. Yatırımcıların gözdesi altın fiyatlarında son durum nasıl şekillendi, çeyrek ve gram altın ne kadar oldu? Güncel ve anlık olarak altın fiyatları takip etmek isteyenler altın fiyatlarında son durumu haberimizden öğrenebilir. İşte 3 Mart altın fiyatlarına dair detaylar…

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Altın fiyatları bugün de 160 lira bandında ilerliyor. 3 Mart Cumartesi gram altın 161,8610 liradan alınırken 161,92 liradan satılıyor. Çeyrek altın 259,52 lira alınırken 265,39 liradan satılıyor. Cumhuriyet altını ise 1.064,00 liradan alınıp 1.076,00 liradan alıcı buluyor.

ceyrek-altin-shutter-1_16_9_1519122035

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

Son güncelleme: 07:29 03.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more