Altına talep artıyor

Doların yükseldiğini gören vatandaşın altına da talebi artıyor. Gram altın rekor kırarken Merkez Bankası'nın artan rezervleri dikkat çekiyor.

Altına talep artıyor

Gram altın her geçen gün yeri rekorlar kırıyor. Hem yükselen dolar fiyatı hem de parasını güvenli liman olarak bilinen altında tutmak isteyen vatandaş kuyumcuların yolunu tutuyor.

Bloomberg'ün haberine göre Kapalıçarşı esnafı son günlerde vatandaştan gelen altın talebinin yükseldiğine dikkat çekiyor.

altinson-depo

Kapalıçarşı'da 32 yaşında döviz bürosu işleten Gökhan Karakan, “Türk insanının enteresan bir davranışı var. Altın yükseldiğinde altın alıyorlar çünkü daha çok yükseleceğini düşünüyorlar” diye konuştu.

25mayisaltingraf

30 yaşındaki kuyumcu Tekin Fırat, “İnsanlar altın alıyorlar çünkü uzun vadede kaybetmeyeceklerini düşünüyorlar” diyor. Macquarie Group'tan analist Matthew Turner Merkez Bankası'nın altın piyasasında eskisine göre daha aktif olduğunu söylüyor. Turner, “Hükümet dolara bağlı olmayan rezervlerini artırmak istiyor gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

25mayisaltingraf2

Trinity Business School'dan Ekonomi Profesörü Brian Lucey, “Evde altına sahip olmak rezervler üzerinde kontrol hisse verir” diye konuştu.

ALTIN KAÇ PARA?

Gram altın hafta içinde 200 TL'yi aşmıştı. Gram altın bugün 197.5 TL'den çeyrek altın ise 326 TL'den satılıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...