Sözcü Plus Giriş

Altında tırmanış sürüyor! Çeyrek ve gram altın fiyatlarında son durum… İşte 25 Mart tarihli altın fiyatları

Altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş dikkat çekici boyutlara ulaştı. Gündemdeki tüm gelişmelerden etkilenen altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Güncel altın fiyatları ne durumda, çeyrek altın ve gram altın 25 Mart tarihinde ne kadar oldu? Çeyrek altın güne 274,78 TL alış fiyatıyla 280,99 TL satış fiyatıyla başladı, işte detaylar...

Sozcu.com.tr
08:23 -
Altında tırmanış sürüyor! Çeyrek ve gram altın fiyatlarında son durum… İşte 25 Mart tarihli altın fiyatları

Altın yatırımcısı ve altına yatırım yapmayı planlayanlar, altın fiyatları konusunda birçok detayı merak ediyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan altın fiyatlarındaki yükseliş sürüyor.

ÇEYREK VE GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Gram altın fiyatları bugün 172 lira bandında ilerliyor. 25 Mart Pazar günü gram altın 172,33 liradan alınırken 172,73 liradan satılıyor. Çeyrek altın 274,78 lira alınırken 280,99 liradan satılıyor. Cumhuriyet altını ise 1.132 liradan alınıp 1.149 liradan satılıyor.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

altin3_16_9_1521786173

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more