Ankara’da gıda enflasyonu arttı

Türk-İş'in açıkladığı verilere göre Ankara'da gıda enflasyonu Temmuz'da yüzde 1.4 arttı, yoksulluk sınırı ise 5 bin 662 TL oldu.

Ankara’da gıda enflasyonu arttı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 1.4 arttığını; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1,738 lira, yoksulluk sınırının ise 5,662 lira olduğunu açıkladı.

PATATES VE SOĞAN UCUZLADI AMA…

Türk-İş raporunda “Geçtiğimiz ay gündemde fiyat artışlarıyla yer alan kuru soğan ve patates, nispi olarak ucuzlarken, diğer gıda maddeleri fiyatı genelde yükselme eğilimi gösterdi. Geçtiğimiz ay 5.02 TL olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 4.75 TL oldu. Ortalama kilogram fiyatı 4.87 TL olan sebze bu ay da 4.87 TL ve ortalama kilogram fiyatı 5.23 TL olan meyve 4.59 TL olarak hesaplandı” görüşüne yer verildi.

Raporda ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; bazı illerde maliyetlerin yükselmesi gerekçe yapılarak ekmek fiyatında artış yapılmaya başlandı, ancak henüz satışlara tam olarak yansımadığı da belirtildi.

TÜİK’in aylık enflasyon verilerini açıklama tarihinden önce açıklanan Türk-İş raporu, TÜİK enflasyon tahminlerine dair göstergelerden biri olarak değerlendiriliyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...