Sözcü Plus Giriş

Ankara için iftar vakti ve sahur saati! (2018 Ankara imsakiyesi)

Ankara iftar vakti haberimizde. İslam Alemi mübarek ramazan ayına merhaba dedi. Tüm yurtta olduğu gibi Ankara'da yaşayan müminler de oruç tutarak ibadetlerini gerçekleştirecek. Ankara iftar ve sahur vakitlerini haberimizden öğrenebilirsiniz ve Diyanet'in 2018 imsakiyesinin tamamını da görüntüleyebilirsiniz. Ramazan ayında oruç tutan müslümanlar oruç süresinin uzun olması nedeniyle iftara ne kadar kaldığını daha sık araştırıyor. Ankaralılar iftar ve sahur saatlerini yazımızın devamında bulunan Diyanet tarafından açıklanan 2018 Ramazan imsakiyesi ile öğrenebilirsiniz.

09:59 -
Ankara için iftar vakti ve sahur saati! (2018 Ankara imsakiyesi)

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. Başkentimiz Ankara’da yaşayan müminler iftara ne kadar kaldı, iftar saat kaçta sorularının yanıtını Google’da arıyor. Orucun ilk gününde iftar vakti, sahur vakti ve Ramazan imsakiyesi 2018 trend oldu. Merak edilen bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaştığımız Diyanet Ankara ramazan imsakiyesinde bulabilirsiniz. İşte Ankara iftar saati ve imsakiyesi…

ANKARA İMSAKİYESİ 2018

İslam aleminin uzun bir süredir beklediği Ramazan ayı nihayet başladı. Ramazan'ın başlamasıyla en çok sorulan sorularının başında iftar ve sahur saatleri geliyor. Ankaralı vatandaşlarımız için Ankara iftar vakti, oruç saat kaçta açılacak, Ankara sahur vakti ne zaman? sorularını haberimizde derledik. İşte iftar vakitleri…

ankara-imsakiye

İFTARA NE KADAR KALDI?

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN BESLENME ÖNERİLERİ

11 Ayın sultanı ramazan ayının gelmesiyle birlikte İl Sağlık Müdürlüğünden sağlıklı orucun tutulması adına beslenme önerileri yapıldı.
Yazılı yapılan açıklamada, ramazan ayının oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği ay olduğu ifade edildi.
Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için oruç tutulmayan bölümde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur’u atmamak gerektiği anlatıldı.
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ve beslenme önerilerinin yer aldığı açıklama şöyle:
” Sahura kalkılmaması yada sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 16 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır.

iftar

Bu durumun aksine eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurda; süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir.
Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır. Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra aralıklarla ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenin. Yemeklerinizi hızlı yemekten kaçının, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketin. yemişler tercih edebilirsiniz”

BAŞKAN TUNA İLK İFTARI SİNCANLILAR İLE AÇTI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Ramazan-ı Şerif’in ilk gününde iftarını Sincanlılarla birlikte açtı.

ankara-iftar

Sincan Güngörmüşler Konağı'nı ziyaret eden Başkan Tuna, Ramazan ayının ilk orucunu burada açtı. Sincan Belediye Başkanlığı döneminde kendisinin hizmete soktuğu Güngörmüşler Konağı'nın sakinleriyle tek tek tokalaşan Başkan Tuna, sıcak sohbetler gerçekleştirdi. Birlik ve beraberlik duygusunun pekiştiği Ramazan ayında ilk olarak Sincanlılarla buluşan Başkan Tuna'ya Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, AK Parti Sincan İlçe Başkanı Soner Arslanargun ve Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Vedat Güngör de eşlik etti. İftar programının ardından Sincanlılarla birlikte Barbaros Camii'nde teravih namazını kılan Başkan Tuna, Ramazan ayı süresince Başkent'in tüm ilçelerini ziyaret ederek, iftar programlarına katılacak.

İLGİLİ HABER17 Mayıs 2018 iftar vakti: İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm Türkiye için Diyanet imsakiyesi...17 Mayıs 2018 iftar vakti: İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm Türkiye için Diyanet imsakiyesi...

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:01 17.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more