Reklamsız Sözcü

Apple 100 milyar dolarlık hissesini geri alacak

Apple Inc azalan küresel talebe rağmen güçlü iPhone satış adetleri açıkladı ve 100 milyar dolarlık ek hisse geri alımı sözü verdi.

android-time 12:55
Apple 100 milyar dolarlık hissesini geri alacak
Apple Inc azalan küresel talebe rağmen güçlü iPhone satış adetleri açıkladı ve 100 milyar dolarlık ek hisse geri alımı sözü verdi.

Apple’ın çeyrek dönem sonuçları, iPhone’a ilişkin artan endişeleri belirten bir rapor öncesinde düşen Wall Street tahminlerini aştı.

California, Cupertino merkezli şirketin ikinci çeyrek hakkında pek çok finansal analistten daha iyimser olması, hisselerini dün seans sonrası işlemlerde yüzde 3.6 artışla 175.25 dolara yükseltti.

Tüm dünyadaki tedarikçilerin, akıllı telefon talebinde zayıflık konusundaki uyarıları, kişisel bilgisayarları, tabletleri ve akıllı telefonları popüler hale getirmiş olmakla tanınan şirketin, iPhone’a çok fazla bağımlı hale geldiği endişelerini destekliyor.

Thomson Reuters I/B/E/S verilerine göre geçen yıl 50.7 milyon olan iPhone satışları bu yıl 52.2 milyon ile Wall Street’in 52.3 milyon hedefine çok yaklaştı.

Apple, çeyrek dönemde 23.5 milyar dolarlık hisse satın aldı ve geçen yıl yüzde 10.5’lik bir artışa kıyasla, temettüsünü yüzde 16 artırmayı planladığını söyledi. Analistler, yüklü geri alımların hisse fiyatlarını destekleyeceğine inanıyor, ancak bazı yatırımcılar Apple’ın nakit kullanımı için daha farklı mecralar bulmasını tercih ettiklerini söylüyorlar.

Şirket birinci çeyrekte 61.1 milyar dolar gelir açıkladı. Bu veri geçen yılın aynı döneminde 52.9 milyar dolar olmuştu.

Thomson Reuters I/B/E/S’ye göre Wall Street gelirin 60.8 milyar dolar olmasını bekliyordu.

iPhone’lar için ortalama satış fiyatları 728 dolar olurken, Wall Street beklentisi 742 dolar idi.

Apple Nisan-Haziran dönemi için ise 51.5-53.5 milyar dolar arasında gelir beklediğini açıkladı. Wall Street ise şirketin ortalama 51.6 milyar dolar gelir elde edeceğini tahmin ediyor. İlk çeyrekteki hisse geri alımları, Apple’ın borçlar sonrası net nakdini 145 milyar dolara düşürdü.

Şirketin hisse başına kârı 2.73 dolar ile, 2.68 dolar olan beklentilerin üzerine çıktı. Hisse başına kâr geçen yıl 2.10 dolar olmuştu.

REUTERS

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more