Arabulucu işçinin emeğini çalıyor

Öz İplik-İş Sendikası Başkanı Murat İnan, işçi-işveren arasındaki anlaşmazlıkları mahkemeye gitmeden çözmesi amacıyla getirilen arabuluculuk sisteminin giderek işçi aleyhine ama işveren lehine işleyen bir yapıya dönüştüğünü söyledi.

Arabulucu işçinin emeğini çalıyor

İşçiyle işveren arasındaki anlaşmazlıklara mahkemeye gidilmeden kısa yoldan çözüm bulunması amacıyla getirilen “arabuluculuk” sistemine işçi sendikalarının tepkisi giderek artıyor. Öz İplik-İş Sendikası Başkanı Murat İnan, arabuluculuk sisteminin giderek işçi aleyhine, işveren lehine işleyen ve işçi emeğini çalan bir yapıya dönüştüğünü söyledi. 24 Temmuz Basın Bayramı yemeğine katılan Murat İnan, son dönemde arabuluculuk müessesesine yönelik şikayetlerin büyüdüğünü, yanlış uygulamalar nedeniyle sistemin çözüm değil sorun ürettiğini savundu. İnan, şu eleştirileri yaptı:

MAHKEMEYE GİTMİYORLAR

“Önceden işçi işten atıldığında, hakkı verilmediğinde mahkemeye gidiyor, patronunu dava edip geç de olsa hakkına kavuşuyordu. Mahkemeler uzun sürüyor diye arabuluculuk diye bir şey getirdiler. Artık işçi direkt mahkemeye gidemiyor, mecburen önce arabulucuya başvuruyor. Yeni sistem tamamen işverenin lehine işliyor. Arabulucunun gözü önünde patron işçiye, ‘Tamam benden 10 bin lira alacağın var. Ama aramızda anlaşmaz da mahkemeye gidersen dava 2-3 yıl sürer. En iyisi gel sana 8 bin lirayı şimdi peşin vereyim, aramızda uzlaşalım' diyor. İşçi çaresiz bu teklifi kabul etmek zorunda kalıyor. Arabulucu işçinin gerçek alacağının 10 bin lira olduğunu bildiği halde, tarafların karşılıklı anlaşmaya vardığını rapor ediyor. Sonuçta işçinin 4 yıllık, 5 yıllık emeği çalınıyor. Oysa işçiyi köşeye sıkıştıran bu tür pazarlığı gören arabulucular anlaştıklarına ilişkin raporu tutmasa işverenler işçinin emeğini çalamaz.”

HAK KAYIPLARINA UĞRUYOR

Murat İnan, işçilerin son dönemde işe  dönüş davalarıyla ilgili de ciddi hak kayıplarına uğradığını anlattı. İşten atılan ancak daha sonra işe dönüş davasını kazanan işçilere yapılan tazminat ödemelerinin normal şartlarda işçinin davayı kazandığı tarihte alması gereken maaşı üzerinden hesaplanması gerektiğini belirten İnan, “Ancak son dönemde geri dönüş davasını kazanan işçilere işten atıldığı tarihteki maaşı üzerinden tazminat veriliyor. Oysa 3-4 yıl süren davaların ardından işçinin o tarihteki maaşı enflasyon karşısında eridiği için tazminat ödemesi çok düşük kalıyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...