Sözcü Plus Giriş

2019 asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari ücret zammında 3. toplantı bitti! Açıklama geldi…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. toplantısı sonlandı. Asgari ücret zammının 2019'da kaç lira olacağını merakla bekleyenler için cevap komisyonun 4. toplantısından sonra ortaya çıkacak. Türk-İş'in ev sahipliğindeki toplantının başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı. İşçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetine ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç'un başkanlık ettiği toplantıda, asgari ücretli işçi Gülden Görmez de Türk-İş heyetinde yer aldı.

14:40 -
2019 asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari ücret zammında 3. toplantı bitti! Açıklama geldi…

Asgari ücretlinin gözü asgari ücret 2019 zammının kaç lira olacağında. Asgari ücretin tespit edilmesi için kurulan komisyon 3. toplantısını tamamladı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, asgari ücret rakamının 7-8 milyon çalışanı doğrudan etkilediğini belirterek “Makul, mantıklı ve kabul edilebilir bir rakam olursa bununla ilgili kamuoyu ve asgari ücretli mutlu olur, biz de mutlu oluruz. Altına imza atarız. 44 yılda 3 kere anlaşarak rakamı belirledik. Gönlümden geçen hükümet, işveren ve işçi birlikte bu rakamın altına imza atalım.” diye konuştu.

Bir işçinin ocak ayında aldığı ücretin aralık ayına kadar ortalama yüzde 12 oranında düştüğünü vurgulayan Atalay, “Ortalama 3 bin lira ücret alan bir arkadaşımız aralık ayında 420 lira kesinti yaşıyor. Asgari ücretin vergi yükü var.” dedi.

TÜİK’İN VERECEĞİ RAKAMLAR ÖNEM TAŞIYOR

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da işverenler olarak herhangi bir rakam belirtmediklerine işaret ederek 2019’daki hedef enflasyonun, işsizlik ve büyüme oranlarının da dikkate alınarak bir rakam belirlenmesini istediklerini söyledi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ise Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) bir sunum yapılacağını aktararak “TÜİK’in vereceği rakamlar, herkesi ilgilendiren rakamlar olacak. Bugün onu dinleyeceğiz.” dedi.

İLGİLİ HABERPatronlar asgari ücret için 2 bin TL üst sınır dedi ama...Patronlar asgari ücret için 2 bin TL üst sınır dedi ama...

 

İLGİLİ HABER2 bin TL üzeri asgari ücret hedeflere uymazmış2 bin TL üzeri asgari ücret hedeflere uymazmışİLGİLİ HABERTÜİK asgari ücret önerisini açıkladı! Yüzde 37 zam önerdiTÜİK asgari ücret önerisini açıkladı! Yüzde 37 zam önerdi
Son güncelleme: android-time 16:37 20.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more