Sözcü Plus Giriş

Asgari ücret zammı masada! 2019 yılında asgari ücret ne kadar olacak?

Türkiye'de milyonlarca vatandaş asgari ücrete çalışıyor. Asgari ücretlilerin heyecanla beklediği zam masaya yatırılıyor. Asgari ücretin ne kadar olacağını belilemek için komisyon toplandı. Peki zam oranı ne zaman açıklanacak?

13:43 -
Asgari ücret zammı masada! 2019 yılında asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret komisyonunda, bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak. Görüşmelerin ardından 2019 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı da belli olacak. Komisyonun ilk toplantısı gerçekleşti. Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un konuşmasıyla başlayan asgari ücret toplantısında Türk-İş enflasyon vurgusu yaptı. Asgari ücret tespit komisyonunda yer alan ilk asgari ücretli olan Gülden Görmez de masada yerini aldı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.
taseron-isci-dha

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret 1300 TL iken ortalama dolar kuruyla 2016 senesinde 430 dolar yapıyordu. Bugün ise asgari ücret 1603 TL. 430 dolar bugünün dolar kuru ile 2.270 TL yapıyor. Bugün asgari ücretlinin 430 dolar seviyesini yakalayabilmesi için 664 TL zam alması gerekiyor. Fakat komisyondan çıkacak sonuç henüz bilinmiyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more