Sözcü Plus Giriş

Askere zam yaptılar sivil personeli unuttular

Hükümetin Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) çalışan subay, astsubay ve erbaş maaşlarına yaptığı net 400 liralık zamma TSK’da çalışan sivil personelden büyük tepki geldi. TSK’daki 25 bin sivil memurun görmezden gelinip yok sayıldığını ifade eden memurlar zammı protesto etti.

Erdoğan SÜZER
15:01 -
Askere zam yaptılar sivil personeli unuttular

18 Nisan 2018 tarihinde onaylanan Yan Ödeme Kararnamesi ile, özlük haklarını Türk Silahlı Kuvvetleri Kanunu'na göre alan subay, astsubay ve uzman erbaşların maaşlarında 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere aylık net 400 lira iyileştirme yapılmıştı. Bu zam, Kamu İş'e bağlı Büro İş Sendikası'nın Antalya'da yapılan 4.Dönem Başkanlar Kurulu toplantısında protesto edildi.

EŞİTLİĞE AYKIRI

Sendikada örgütlü TSK'nın sivil memur çalışanları TSK Yan Ödeme Kararnamesi ile subay, astsubay ve uzman erbaş maaşlarına zam yapılırken, sivil memurun yok sayılmasının adalet ve eşitlikle bağdaşmadığını bildirdi. Sivil memurlar yaptıkları açıklamada, “Astsubay, subay ve uzman erbaşlara zam yapılırken, aynı kıta, karargâh ve kurumlarda çalışan, aynı mesai yapan ve birçok arkadaşları 17 Şubat 2016'da Merasim Sokak'ta yaşanan terör  saldırısında şehit olan sivil devlet memurlarının bu zammın dışında tutulması hakkaniyetle, adaletle ve eşitlik ilkesi ile bağdaşmıyor” denildi. Sivil devlet memurlarının fiili hizmet zammı, yıpranma ve orduevleri ile kamplardan da yararlandırılmadığına işaret edilen açıklamada, 25 bin sivil devlet memurunun yaşadığı mağduriyetin giderilmesi istendi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more