Sözcü Plus Giriş

Avrasya Tüneli’ne indirim geldi

Avrasya Tüneline indirim geldi. Tünel ücreti otomobiller için 21 TL'den 19.2 TL'ye çekildi. Devlet yüzde 18 olarak tünel geçişinden aldığı KDV'yi yüzde 8'e düşürdü. Aslında indirimi vatandaş yaptı. Vatandaşa hizmet için toplanan KDV düşürüldü.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 18:01, 01/02/2018
Avrasya Tüneli’ne indirim geldi

21 TL olan Avrasya tüneli geçiş ücretine tepkiler büyüyünce tünel ücretinden alınan KDV yüzde 18’den yüzde 8’e çekildi. Tünel ücreti 21 TL’den 19 lira 20 kuruşa indi.

Avrasya Tüneli geçişindeki KDV indirimine ilişkin Arslan şu ifadeleri kullandı:

“Döviz kurundaki artış fiyata yansıdı. Avrasya Tüneli geçişlerinde uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü. Yapılan KDV düzenlemesiyle bu ücret küçük araçlar için 19,20 kuruş oldu.

 

Zam biraz yüksek bulundu, düzenleme olacak mı?

Elbetteki hiç zam yapmayalım isteriz. Döviz kurundaki artışa bağlı olarak 1 yıl sonra fiyatlar arttığında Avrasya'da diğerlerinden farklı olarak yılbaşında yansıttık. Avrasya'da farklı olan 2 ocak'tan 2 Ocak'a ancak 1 şubat olarak fazla oynamadan dolayı rakam yüksek çıktı. Uygulamaya başlayınca hesabını yaptık. Cumhurbaşkanı'na da arz ettik. Bir bakanlar kararı kurulu kararı çıkarmak için çalışmaları başlattık. Resmi gazetede yayımlanınca yarın gece itibariyle Avrasya tüneli geçişlerinde KDV’yi yüzde 18'den yüzde 8'e indireceğiz. Küçük araçlar için 19.20 TL olacak.

MİNİBÜSLER İÇİN 31 LİRA 50 KURUŞ OLAN ÜCRET, 28 LİRA 80 KURUŞ OLARAK UYGULANACAK

Minibüsler için 31 lira 50 kuruş olan ücret, 28 lira 80 kuruş olarak uygulanacak. Bir yıl boyunca bu ücretler geçerli olacak.

İlginizi ÇekebilirAnadolu Ajansı bile dayanamadı bu zamma 'zam' dediAnadolu Ajansı bile dayanamadı bu zamma 'zam' dedi

DÜZENLEME YARIN GECE İTİBARİYLE UYGULANACAK 

Yarın gece itibariyle yüzde 18 olarak uyguladığımız Avrasya Tüneli geçişlerindeki KDV’yi  yüzde 8’e düşürmüş olacağız. Ki zaten vatandaşlardan topladığımız para KDV kısmı devlete gidiyor. Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri’nde zaten KDV’yi yüzde 8 olarak uyguluyorduk. Bu yapılan düzenleme ile Avrasya Tüneli de aynı düzeyde olacak.”

Yayınlanma Tarihi:16:10,