Sözcü Plus Giriş

Avrupa Birliği’nde enflasyon yükseldi

AB'de ve Euro Bölgesi'nde eylül ayında yüzde 2,1 olan yıllık enflasyon ekimde yüzde 2,2'ye çıktı. Türkiye'de ise enflasyon yüzde 25.24 seviyesinde bulunuyor.

16:00 -
Avrupa Birliği’nde enflasyon yükseldi

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Euro Bölgesi’nin ekim ayı yıllık enflasyon verilerini yayınladı. Buna göre, AB’de ve Euro Bölgesi’nde eylül ayında yüzde 2,1 olan yıllık enflasyon ekimde yüzde 2,2’ye çıktı.

16kasimenflasyongraf

AB üyesi ülkeler arasında ekim ayında en yüksek enflasyon yüzde 4,5’le Estonya’da, yüzde 4,2’yle Romanya’da ve yüzde 3,9’la Macaristan’da gerçekleşti.

Söz konusu dönemde en düşük enflasyon yüzde 0,7’yle Danimarka, yüzde 0,8’le Portekiz ve yüzde 1,1’le İrlanda’da ölçüldü.

Enflasyon oranı ekim ayında, AB’nin başat ekonomisi Almanya’da yüzde 2,4, Fransa’da yüzde 2,5, İngiltere’de yüzde 2,4 ve İtalya’da yüzde 1,7 olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda enflasyon hedefleri.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda enflasyon hedefleri.

HEDEF 2’NİN HEMEN ALTINDA ENFLASYON

Öte yandan, Euro Bölgesi’nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2'nin hemen altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.

Banka, bu doğrultuda varlık alım programı ve düşük faiz politikasını da kapsayan bazı tedbirler uyguluyor.

AA

Son güncelleme: 16:25 16.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more