Sözcü Plus Giriş

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş ve emekli olma şartları 2018

Yeni çıkarılan yasaya göre BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak avantajlı bir hale getirildi. Bağ-Kur'da erkeklerde 9.000 gün kadınlarda 7.200 gün olan prim ödemesi SSK'ya geçişte 5.000 ila 5.975 güne düşüyor. Peki, BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçerek emekli olmak için yapılması gerekenler ve emekli olma şartları nelerdir? Merak ettiğiniz her şeyi haberimizde bulabilirsiniz...

Güncellenme: 09:54, 26/06/2018
Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş ve emekli olma şartları 2018

Daha erken emekli olma imkânı sağlayan Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş neden daha cazip? Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş ile merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde…

BAĞKUR’DAN SSK’YA GEÇİŞ NEDEN CAZİP?

Daha yüksek aylık bağlanması

BAĞ-KUR'dan SSK'ya geçip emekli olmak için en önemli sebeplerden biri; SSK'dan emekli olan vatandaşların emekli aylıkları, BAĞ-KUR'dan emekli olan vatandaşlara göre yüzde 10 ile yüzde 15 arasında bir farklılık gösterir ve emekli aylıkları da bu yüzden daha fazladır.

Daha erken emeklilik

BAĞ-KUR'dan SSK'ya geçip emekli olmak sürecinde bir diğer avantaj ise daha erken emeklilik imkanıdır. Erken emeklilik kapsamında SSK'dan emekli olan vatandaşlar, BAĞ-KUR'dan emekli olan vatandaşlara göre 10 yıla kadar daha erken emekli olma şansına sahip. Ancak burada unutulmaması gereken şey; bu durum 2000 ve öncesi girişli vatandaşları kapsamaktadır.

Daha az prim ödeme

Bağ-Kur'dan SSK'ya geçip emekli olmak istenmesinde bir diğer etken de daha az prim ödeme imkanıdır. Bu durumda, BAĞ-KUR'lular 9000 gün prim ödeyip emekli olabilmekteyken, SSK'lılar 5000 ile 7200 gün arasında prim ödeyerek daha az prim ödeyip emekli olma şansına sahipler.

BAĞ-KUR’DAN SSK’YA GEÇİŞ İÇİN ŞARTLAR

– Bağ-Kur'dan SSK'ya emekliliğe en az 3.5 yıl kala geçmiş olmanız gerekiyor.

– Önceden Bağ-Kur ödemesi yapıyor olan vatandaşlar SSK'ya geçişten sonra hizmet birleştirme işlemi yapmalılar.

– SGK hizmet birleştirme işleminden sonra emeklilik şartlarınız SGK Müdürlüğü tarafından belirlenecektir.

– Bağ-Kur'dan SSK'ya geçiş sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için 30 gün prim ödemek yeterlidir.

– Sanılanın aksine askerlik ve doğum borçlanmaları 3.5 yıl hesabında dikkate alınmaz. Bu 3.5 yıl sürecinin fiilen çalışarak geçirilmesi gerekir.

– Bağ-Kur'dan SSK'ya geçiş yapacak vatandaşların ilgili Bağ-Kur Müdürlüğü'ne dilekçe vermesi gerekmektedir.

– Bağ-Kur'a borcundan dolayı sağlık hizmeti durdurulmuş vatandaşlar SSK'ya geçmelerinden 30 gün sonra borca rağmen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirler.
Son 3.5 yıllık süre zarfını hangi kurumda geçirdiyseniz oradan emekli olabilirsiniz.

İlginizi ÇekebilirSSK emeklilik şartları nelerdir? Kadın ve erkekler hangi durumlarda emekliliğe hak kazanır?SSK emeklilik şartları nelerdir? Kadın ve erkekler hangi durumlarda emekliliğe hak kazanır?İlginizi ÇekebilirSSK, SGK, Bağ-Kur emekli maaşı hesaplama | 4A, 4B emekli aylığı hesaplama nasıl yapılır?SSK, SGK, Bağ-Kur emekli maaşı hesaplama | 4A, 4B emekli aylığı hesaplama nasıl yapılır?
Yayınlanma Tarihi:08:16,