Sözcü Plus Giriş

Bakan açıkladı: 2018 Emekli ikramiyesi ne zaman verilecek? Emekli ikramiyesi ne kadar?

Emekli ikramiyesine ilişkin son dakika açıklamalar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Emeklilerimiz Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı'nda net olarak maaşına bakılmaksızın 1000 TL bayram ikramiyesi alacaklar. Tarih, haziranın ilk haftasında inşallah." dedi. İşte 2018 emekli ikramiyesi hakkında merak edilenler...

Güncellenme: 09:04, 27/05/2018
Bakan açıkladı: 2018 Emekli ikramiyesi ne zaman verilecek? Emekli ikramiyesi ne kadar?

Emekli ikramiyesi ne zaman yatacak sorusunun cevabı son zamanlarda internet üzerinden son zamanlarda en çok araştırılan konuların başında geliyor. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında ödenecek ikramiyelerle ilgili duyuru tarihleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak. Maaşlarını tahsis numarasının son rakamına göre alan emekliler ikramiyelerini de ya bu şekilde ya da farklı günlerde alabilecek. İkramiyeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılacak.

2018 EMEKLİ İKRAMİYESİ

Emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesi düzenlemesine ilişkin Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilerle ilgili bu düzenlemenin önemine işaret etti. Bu konuda farklı spekülasyonlar yapıldığını belirten Sarıeroğlu, “1000 TL değil, altında verilecek, maaşlara göre verilecek” iddialarının, külliyen yanlış bilgi olduğunu söyledi.

Sarıeroğlu, “SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur, emekli maaşı alan tüm hak sahiplerimiz, vatandaşlarımız, emeklilerimiz Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’nda net olarak maaşına bakılmaksızın 1000 TL bayram ikramiyesi alacaklar. Tarih, haziranın ilk haftasında inşallah. İkramiyemizi ayrı ödeyeceğiz, emekli maaşlarını ayrı ödeyeceğiz. Bunu da özellikle ifade edelim. Bu durumda ne kadar ikramiye yattığı net olarak da görülmüş olacak.” dedi.

BAYRAM İKRAMİYESİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.

BAYRAM İKRAMİYESİ TUTARI FARKLI MI OLACAK?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödenecek. Emekli ve maluller maaş tutarına bakılmaksızın biner lira alacak. Diğer kesimlerin ise ikramiyesi hisse veya iş göremezlik derecesine göre değişecek. Ödemeden kesinti yapılamayacak ve haczedilemeyecek.

BAYRAM İKRAMİYESİ BİR KEREYE MAHSUS MU VERİLECEK?

Emekli ikramiyeleri ile ilgili düzenlemede ‘her yıl' ifadesi bulunuyor. Bu yüzden bundan sonraki yıllarda da ikramiye ödemesinin devam etmesi bekleniyor. İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Ancak önümüzdeki yıllarda enflasyon oranında artışlar da gündeme gelerek zam yapılması öngörülüyor.

Yayınlanma Tarihi:18:30,