Sözcü Plus Giriş

Bankalar proje kredilerini yabancılara satıyor

Artan borçlanma maliyetleri karşısında yeni kaynak yaratmak isteyen ve likiditelerini artırma arayışına giden Türk bankalan büyük proje finansman kredilerinin bir bölümünü yabancı bankalara satmaya başladı. Kredi satışının yapıldığı bankalar arasında büyük Çinli ve ABD'li bankalar da yer alıyor.

Sözcü İstanbul
09:06 -
Bankalar proje kredilerini yabancılara satıyor

Konuya yakın üç kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, Hazine garantili proje kredilerine yabancılar ilgi gösteriyor. Konuya yakın bir kaynak bu tür satışların gerekçelerini, “Bu kredi satışları likidite sağlamanın yam sıra bazı aktiflerin serbest hale getirilmesi ve yeni projelere girmek için daha ucuz maliyetli kaynak yaratmak amacı ile de gerçekleşebilir. Bu ihtiyaçlar da bankadan bankaya değişir” şeklinde ifade etti.

GÜÇLÜ TALEP VAR

Kaynaklar, bugüne kadar aralarında altyapı, enerji sektörü ve hastane projelerinin de yer aldığı 10’a yakın büyük projeden 250 milyon dolar civarında kredi satışı gerçekleştirildiğini belirtti. Satılan kredi tutarları, bu tür projeler için verilen her bir kredinin bir bölümünü oluşturuyor.

Üçüncü bir kaynak ise, bu satışların kredi sözleşmelerinde yer aldığını ve Avrupa’da da yıllardır yapıldığına dikkat çekerek, “Bu bankaların mali bünyesinin bozulduğu anlamına gelmiyor. Banka daha uygun maliyetle kaynak sağlıyor” dedi.

Türkiye’de özellikle son 10 yıldır artan proje finansman kredileri ile aralarında üçüncü köprü, İstanbul üçüncü havalimanının da olduğu çok sayıda büyük altyapı yatırımları finanse edilirken, bu projelerin pek çoğunda Hazine garantisi de bulunuyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 20 bankadan derlediği verilere göre, proje finansmanı kredileri risk bakiyesi Aralık 2017’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15.6 artışla 89 milyar dolara yükseldi. Proje finansmanı amacıyla kullandırılan kredilerin yüzde 47’sini enerji, yüzde 19’unu altyapı, yüzde 11 ‘ini gayrimenkul sektörü oluşturuyor.

Son güncelleme: 09:07 06.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more