Sözcü Plus Giriş

BBVA’nın yeni CEO’su Onur Genç oldu

Dünya bankacılık devi BBVA'nın başına bir Türk geçti. Garanti Bankası'nda da Genel Müdür Yardımcılığı görevini de yürütmüş olan Onur Genç, BBVA'nın CEO'su oldu.

Sozcu.com.tr
08:00 -
BBVA’nın yeni CEO’su Onur Genç oldu

Coca-Cola’nın Yönetim Kurulu Muhtar Kent’in ardından dev bir şirketin başına daha bir Türk isim getirildi. Garanti Bankası'nda genel müdür yardımcılığı ve genel müdür vekilliği görevini yürüten, 2017'den bu yana da ABD'deki BBVA Compass'ın CEO'su ve Ülke Müdürü olan Onur Genç, BBVA Grubu'nun yeni CEO'su oldu. BBVA Avrupa’nın en büyük finans kuruluşları arasında bulunuyor. 1857 yılında kuluran İspanyol BBVA Türkiye’de de Garanti Bankası’nın sahibi.

31 ARALIK’TA GÖREVİ DEVRALACAK

BBVA Yönetim Kurulu'nun, Grubun üst yönetimindeki değişim planı kapsamında aldığı kararla BBVA Grup CEO'luğuna getirilen Onur Genç görevini, 31 Aralık 2018 itibarıyla Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Francisco González’in yerine geçecek Carlos Torres Vila'dan devralacak.

Onur Genç (sağda)

Onur Genç (sağda)

CEO ve yeni Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila, “Onur Genç, Garanti Bankası'nda imza attığı başarıların ardından, ABD’deki operasyonlarımıza da son derece olumlu katkılarda bulundu ve şimdi bu katkısı tüm Gruba yayılacak” dedi. “BBVA Yönetim Kurulu, hissedarlarımızın, çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve toplumumuzun tüm paydaşları için değer yaratarak stratejimizi ilerletmek ve halen yürütmekte olduğumuz dönüşüm programını tüm dünyadaki operasyonlarımızda daha da ileriye götürmek için en ideal CEO olarak Onur Genç'i seçti.” diye konuştu.

İLGİLİ HABER71 yıllık Garanti İspanyolların oldu71 yıllık Garanti İspanyolların oldu

OCAK 2017’DEN BU YANA ABD’DEYDİ

Garanti Bankası'na 2012 yılında Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katılan Onur Genç, 2015 yılında sorumluluklarına Kurumsal Bankacılık alanında görevler de ekleyerek, Garanti Ödeme Sistemleri AŞ'nin (GÖSAŞ) genel müdürü ve aynı zamanda bankanın Genel Müdür Vekili oldu. Ocak 2017’den bu yana BBVA Compass’ın CEO'su ve ABD Ülke Müdürü olarak görev yapıyor.

BBVA Grup CEO'luğunu üstlenen Onur Genç, “Çok önemli ve gurur verici bir görev üstleniyorum. BBVA Yönetim Kurulu'na bana duyduğu güven için öncelikle teşekkür ediyorum. BBVA'yı farklılaştıran misyon ve değerlerimize derinden inanıyorum. BBVA'nın tüm dünyada başarıyla yürüttüğü dönüşüm projesinin bir parçası olmaktan dolayı da ayrıca çok mutluyum.” dedi.

29kasimonurgraf

2012 YILINDA GARANTİ’YE KATILDI

2012 yılında Bireysel ve Özel Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Garanti Bankası'na katıldı, sonrasında görevlerine ek olarak Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.'nin Genel Müdürlüğünü de üstlendi. 2015 Eylül ayı itibarıyla da Garanti Bankasında kurumsal bankacılığa yönelik ek sorumluluklar alarak, Genel Müdür Vekili unvanını aldı. Onur Genç Ocak 2017'den beri BBVA Compass CEO'su ve Amerika Birleşik Devletleri Ülke Müdürü olarak görev yapıyor. Genç, Garanti öncesinde, 1999-2012 yılları arasında, henüz 34 yaşında Kıdemli Ortak ve Türkiye Genel Müdürü seçildiği McKinsey & Company şirketinde çalıştı.

Son güncelleme: 12:57 29.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more