Sözcü Plus Giriş

BDDK sınırlama kapsamını genişletti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) swap işlemlerinin özkaynak toplamına oranını yüzde 25'e indirmesi ardından sınırlama kapsamına, bankaların vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerinin de dahil edilmesine karar verildiğini duyurdu.

14:55 -
BDDK sınırlama kapsamını genişletti

BDDK’nın daha önce bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyeceğini duyurmuştu.

Ayrıca bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacağı, bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenemeyeceği, söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağı belirtilmişti.

BDDK’nın Cuma günkü açıklamasında ise “Bu defa, yukarıda belirtilen sınırlama kapsamına, bankaların vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerinin de dahil edilmesine karar verilmiştir” denildi.

REUTERS

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more