Benzinde ÖTV düzenlemesi gündem oldu

Benzinde dolar ve petrol fiyatları kaynaklı yaşanacak fiyat artışları için devlet ÖTV'yi düşürecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal iki hafta önce yaptığı açıklamada böyle bir düzenlemenin beklenen etkiyi göstermeyeceğini söylemişti. Bakan bunu söylerken dolar kuru 4.17 idi. Kur bugün 4.40'ın üzerinde...

Benzinde ÖTV düzenlemesi gündem oldu

Hükümet seçim için kesenin ağzını açmaya devam ediyor. Her emekliye bayram öncesi 1000'er TL ikramiyeden, trafik cezalarının affına kadar pek çok seçim önlemi alınıyor. Bunlardan sonuncusu ise akaryakıt fiyatlarında yapıldı. Yükselen dolar kuru ve petrol fiyatları benzinin litresini İstanbul'da 6.26 TL'ye kadar çıkardı.

‘SOSYAL MEDYADAN HAKARET EDİYORLAR’

Hatta konu öyle bir hale geldi ki sozcu.com.tr'nin Türkiye'nin benzin zammını öğrendiği Petrol İşverenleri Sendikası (PÜİS) zamları internet sitesinden sansürlediğini duyurması gündem oldu.
PÜİS yetkilileri sansüre gerekçe olarak sosyal medyadan kendilerine yapılan hakareti gösterdi.

Akaryakıt fiyatlarının satış bedeli üzerinden yüzde 25 ÖTV yüzde 18 KDV alınıyor. ÖTV'nin KDV'si de tahsil ediliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise iki hafta önce yaptığı açıklamada akaryakıtta ÖTV gibi bir düzenlemenin gündemde olmadığını söylemişti. Ağbal bunu söylediği tarihte dolar kuru 4.17 TL idi. Dolar/TL 4.40'ın üzerinde seyrini belli edince Ağbal'ın da tavrı değişti.

BAKAN: ÖTV’DE YAPILACAK İNDİRİM BEKLENEN ETKİYİ GÖSTERMEYECEK

Bakan akaryakıtta ÖTV düzenlemesi yapılmayacağını şu sözlerle duyurmuştu: Merkez Bankamızın atmış olduğu ve atacağı adımlar var, bunları yapmadan ÖTV’de yapılacak indirim geçici olacak ve beklenen etkiyi göstermeyecek. Akaryakıt indiriminde ÖTV’nin aşağı çekilmesi gibi bir durum yok.

 

Benzinden alınan ÖTV'nin bir kısmından vazgeçiliyor İlginizi Çekebilir Benzinden alınan ÖTV'nin bir kısmından vazgeçiliyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...