Sözcü Plus Giriş

Bir yıl iki ay önce evlenen kadın işçi, işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi?

1475 Sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesi, kıdem tazminatına hak kazanma koşullarını belirtmiştir. Peki, bir yıl iki ay önce evlenen kadın işçi, işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

10:54 -
Bir yıl iki ay önce evlenen kadın işçi, işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi?

İşçi ve işveren arasındaki en önemli anlaşmazlık konularından birisi olan kıdem tazminatı, iş sözleşmesini evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusu ile sona erdiren kadın işçilere hak olarak tanınmıştır. Şimdi, bir yıl iki ay önce evlenen kadın işçi, işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi? Sorusunun cevabını verelim…

1475 Sayılı İş Kanunu'nun 14. Maddesinde, kıdem tazminatına hak kazanma koşulları belirtilmiştir. Kanun, evlilik nedeniyle iş akdini 1 yıl içerisinde feshetme imkânını yalnızca kadın eşe vermektedir. 14. Madde hükmüne göre “…kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile iş akdini sona erdirmesi… hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için aynı oran üzerinden ödeme yapılır”. Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde iş sözleşmesini feshetmesi ve kıdem tazminatını işverenden talep etmesi gerekir. Aksi halde bu haktan yararlanamaz. Kadın işçinin bu haktan yararlanabilmesi için iş sözleşmesinin devam ediyor olması şarttır.

Bir yıllık sürenin başlangıç tarihi resmi nikâhın yapıldığı gün olmakla birlikte, dini nikâhın varlığı yahut düğün günü, sürenin başlangıcında dikkate alınmamaktadır.Evlenme nedeniyle kadın eşin işten ayrılması durumunda işveren işçisinin kıdem tazminatını ödemelidir. Ancak işveren tarafından ihbar tazminatının ödenmesi mümkün olmayacağı gibi, işçinin ihbar süresince çalışması gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Kadın işçinin işverenin yanında iş akdini evlilik nedeniyle feshetmesi durumunda belirli bir süre çalışması gerekmeyeceği gibi ihbar ödemesine de gerek kalmayacaktır.

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen kadın işçinin, işverene dilekçe ve ekinde evlenme cüzdan fotokopisini içerecek şekilde müracaat ederek, kıdem tazminatını talep etmesi gerekir. Kıdem tazminatının ödenmesi için iş sözleşmesinin son bulduğu tarihte, kıdem tazminatının ödenmesi şartlarından biri olan çalışılmış sürelerin toplam 1 yılı geçmiş olması gerekir. Aksi halde kıdem tazminatı ödenmez. Örneğin; 01.01.2016 tarihinde işe giren, 01.07.2017 tarihinde evlenen kadın işçi 30.06.2018 tarihine kadar kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilecektir.

Kadın işçinin evlenme nedeniyle hizmet akdini feshetmesi, işçi ve işveren arasında anlaşmazlıklara sebep olacak ise, işçi hizmet akdini evlenme nedeniyle feshettiğini noter aracılığıyla işverene bildirmelidir.

İLGİLİ HABERKıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı hakkı nasıl hesaplanır?Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı hakkı nasıl hesaplanır? İLGİLİ HABERİşyerinin satılması durumunda işçi kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilir mi?İşyerinin satılması durumunda işçi kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilir mi?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more