Sözcü Plus Giriş

Bir yıllık çalışma süresi dolmamış bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı var mıdır?

Çalışanlar her yıl belirli sürelerle ücretli yıllık izin yapmaktadırlar. Hem dinlenme hem de işten uzaklaşıp motive olmasını sağlayan ücretli izin İş Kanunu kapsamında çalışanların anayasal hakkıdır. Aynı iş yerinde çalıştıkça yıllık izin süresi de artmaktadır. Peki, bir yıllık çalışma süresi dolmamış bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı var mıdır? İşte cevabı...

Sozcu.com.tr
08:17 -
Bir yıllık çalışma süresi dolmamış bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı var mıdır?

Özellikle yaz aylarında, çalışanlar tatil planı yapmakta, ücretli yıllık izne ayrılmaktadırlar. Yıllık ücretli iznini kullanan işçiler dinlenme fırsatı bulmaktadırlar. Ancak zaman zaman iş değişimi ya da ilk iş deneyimi sonrası izne çıkmak isteyen çalışanın aklına “Bir yıllık çalışma süresi dolmadan ücretli izne ayrılabilir miyim?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı ise İş Kanunu’nda belirlenmiştir.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesine göre;

İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

İbaresi bulunmaktadır. Kısacası, yasal düzenlemeler açısından; aynı işverene bağlı çalışma süresi deneme süresi de içinde olmak üzere en az 1 yıl olan işçinin yıllık ücretli izin hakkı oluşmaktadır.

BİR YIL DOLMADAN İZNE ÇIKABİLİR MİYİM?

İşyerinde çalışma süresi bir yıldan az olan çalışana işverenin izin verme zorunluluğu yoktur. Fakat işveren onay verdiği takdirde, işçi izin yapabilir. Ancak kullanılan izin, işçinin bir yılı dolduğunda kazanacağı 14 günlük izinden düşülür. Eğer işçi bir yıl dolmadan işten çıkarsa, işveren bu işçiden izin yaptığı günlerin ücretini ancak işçinin yazılı onayıyla kesebilir.

ÜCRETLİ YILLIK İZİN NASIL HESAPLANIR?

Yıllık izin hesaplama birçok işçinin merak ettiği bir konudur. İşçi işyerinde 1 ila 5 yıl arasında çalışmışsa 14 gün, 5 ila 15 yıl arası çalışmışsa 20 gün, 15 yıldan fazla çalışmışsa 26 gün yıllık izin hakkı kazanır.

DENEME SÜRESİ BİR YILLIK ÇALIŞMA SÜRESİNE DAHİL MİDİR?

İşçinin bir yıllık çalışma süresine işe girdiğindeki deneme süresi de dahildir. Deneme süresiyle birlikte dolan bir yıl sonrasında işçi ücretli izin yapmaya hak kazanır.

ÜCRETSİZ DOĞUM İZNİ ÇALIŞMA SÜRESİNE DAHİL MİDİR?

Kadın işçilerin doğumdan sonra aldıkları ücretsiz izinler, yıllık izni etkileyecek çalışma süresine dahil değildir. Ücretsiz doğum izninin olduğu süre bir yıl içerisine dahil edilmez.

İLGİLİ HABERMazeret izinleri işveren tarafından yıllık izin hakkından düşülebilir mi?Mazeret izinleri işveren tarafından yıllık izin hakkından düşülebilir mi? İLGİLİ HABERYıllık izin nasıl hesaplanır?Yıllık izin nasıl hesaplanır?
Son güncelleme: 08:19 14.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more