Sözcü Plus Giriş

Çöküş devam ediyor! Bitcoin 10 günde yarı yarıya değer kaybetti

Kripto para birimlerinin piyasa hacmi en büyük olanı Bitcoin 7 bin doların altına geriledi. Bir günde yüzde 24.60 değer kaybeden Bitcoin, son 10 günde neredeyse yarı yarıya değer kaybetti. Toplam 1,514 adet sanal para biriminin oluşturduğu piyasa hacmi son 24 saatte yüzde 36.7´lik bir düşüş yaşadı. Piyasayı belirleyen Bitcoin'deki düşüş ABD hisse senetlerindeki çöküşün ardından devam ediyor.

Güncellenme: 10:40, 06/02/2018
Çöküş devam ediyor! Bitcoin 10 günde yarı yarıya değer kaybetti

Aralıkta 20 bin dolar seviyelerini görüp yatırımcısını sevindiren Bitcoin 6 Şubat saat 10:20 itibari ile 6 bin 177 dolar seviyelerinden işlem görüyor. ABD ve Birleşik Krallık merkezli bankalarından getirilen “düzenleme” ve “kısıtlama” haberlerinin ardından kriptoı para piyasasındaki düşüş devam ediyor. ABD’li dev bankacılık kuruluşlarından JPMorgan Chase, Bank of America ve Citigroup, cuma günü yaptıkları açıklamada kripto paralardaki volatilite ve risk nedeniyle müşterilerinin kredi kartlarıyla kripto para alımına izin vermeyeceklerini duyurmuştu.

Kripto para piyasa hacmi son 24 saatte 104 milyar dolara karşılık gelen yüzde 36.7´lik bir düşüşle 283 milyar 304 milyon dolara geriledi. Bitcoin 104 milyar 518 milyon dolarlık piyasa hacmiyle, toplam piyasa hacminin yüzde 36.9´unu oluştururken, kripto para piyasasındaki 24 saatlik işlem hacmi ise 28 milyar 201 milyon dolar olarak hesaplandı.

GEÇEN YIL YÜZDE BİN DEĞER KAZANMIŞTI

Dijital paralara karşı giderek büyüyen bir denetim baskısı yatırımcıları bu hafta satışa yöneltti. Bitcoin Aralık ayında 20,000 dolara yaklaşan zirvesinden yarıdan fazla düşüş yaşadı. Bitcoin geçen yıl yüzde 1,000 değer kazanmıştı.
bitcoin

BİTCOİN NASIL ÜRETİLİR?

Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır.

Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin'ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür (50,25,12.5,…).

Yayınlanma Tarihi:10:26,