Sözcü Plus Giriş

Brunson krizi: Özel sektörün borç yükü 100 milyar TL’den fazla arttı

Türk Lirası'nın geçen hafta başlayan değer kaybı, bu hafta hızlanarak devam ediyor. Dolar/TL kuru 5,28 seviyesini aşarak yeni rekor düzeyine ulaştı. ABD ve Türkiye arasında rahip Brunson yüzünden ortaya çıkan kriz özel sektörün döviz borcu yükünü de 100 milyar TL'den fazla artırdı.

07:50 -
Brunson krizi: Özel sektörün borç yükü 100 milyar TL’den fazla arttı

BBC Türkçe’nin haberine göre; TL üzerindeki son satış baskısında ABD’nin İzmir’de ev hapsinde tutulan Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması karşılığında uygulamaya koyduğu yaptırımlar ana faktörlerden birisi olarak görülüyor.

ABD'li din adamı Andrew Brunson FETÖ ve PKK adına casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada tutuklu bulunuyordu. 25 Temmuz tarihinde Brunson'ın tutukluluk hali ev hapsine çevrildi. Fotoğraf/AA

ABD’li din adamı Andrew Brunson FETÖ ve PKK adına casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada tutuklu bulunuyordu. 25 Temmuz tarihinde Brunson’ın tutukluluk hali ev hapsine çevrildi. Fotoğraf/AA

Her ne kadar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ABD’deki mal varlıklarının dondurulması kararı sembolik bir adım olarak algılansa da, piyasalarda ABD-Türkiye ilişkilerinin geldiği nokta ve yeni yaptırım riski TL cinsi varlıklar üzerinde baskı yaratıyor.

TL’deki değer kaybı, döviz cinsi borç yükü bulunan Türk özel sektörü açısından da olumsuz bir gelişme olarak kabul ediliyor.

dwdw

ÖZEL SEKTÖR DIŞ BORÇ STOKU NASIL ETKİLENDİ

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre banka dışı firmaların net döviz açık pozisyonu Mayıs ayında 217,3 milyar dolar seviyesindeydi.

Pastör Brunson krizi ise 26 Temmuz’da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yaptığı konuşmada “Pastör Brunson’ı hemen serbest bırakın ya da sonuçlarını katlanmaya hazır olun” demesiyle başlamıştı.

Pence’in açıklaması öncesinde Dolar/TL kuru 4,77 seviyesindeydi. Yani Türk şirketlerinin net döviz açığı o günün kuruyla TL cinsinden 1 trilyon 36 milyar TL seviyesindeydi.

Bugün ise Dolar/TL 5,28’i aşmış durumda. Yani döviz açık pozisyonu TL bazında 1 trilyon 127 milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Toplamda 6 işlem günü içerisinde Türk şirketlerinin üzerindeki dış borç yükü TL bazında 100 milyar TL’den fazla artmış oldu.

12 AY İÇİNDE GERİ ÖDENMESİ GEREKEN BORÇ

Benzer bir tablo 12 ay içerisinde geri ödenmesi gereken kısa vadeli dış borç için de geçerli.

Mayıs sonu itibarıyla 123,3 milyar dolar seviyesinde bulunan Türk şirketlerin kısa vadeli dış borç stoku, TL bazında son 6 işlem gününde yaklaşık 60 milyar TL arttı.

Yabancı para cinsi borçlanıp TL cinsi gelir elde eden özel sektör şirketlerinin kur riski daha önce Uluslararası Para Fonu (IMF) ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından da Türkiye ekonomisine dair risk unsurları olarak dile getirilmişti.

Son güncelleme: 08:06 07.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more