Sözcü Plus Giriş

Bugün ekonomide ne oldu? (06.11.2018)

Devletin kestiği cezalara ocak ayında yüzde 23.73 zam gelecek. Merkez Bankası Ekim ayı “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunu yayımladı. Ulaştırma Bakanı Cahit Turan mega projelere hazineden 2017 yılı için 1 milyar 743 bin 637 TL ödendiğini açıkladı. Dolar/TL Türkiye'nin İran yaptırımlarından geçici muafiyet almasıyla düşüşünü sürdürerek 5.30 seviyesine kadar geriledi. Kur daha sonra sınırlı bir yükselişle 5.35 seviyesine çıktı. İşte 6 Kasım Salı günü ekonomide yaşananlar...

Sozcu.com.tr
17:38 -
Bugün ekonomide ne oldu? (06.11.2018)

1) YENİ ZAMLAR YOLDA

Ocak ayından itibaren trafik cezaları başta olmak üzere devletin kestiği her türlü ceza, vergi ve harç yüzde 23.73 zamlanacak. Maaşlara yüzde 4 zam yapılacak. Enflasyon farkı ödenecek.

İLGİLİ HABERİğneden ipliğe zam yağacakİğneden ipliğe zam yağacak

2) EKİM AYI ENFLASYON RAPORU YAYIMLANDI

Merkez Bankası Ekim ayı “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunu yayımladı. Merkez Bankası ekim ayı enflasyon raporunda gıda fiyatlarına dikkat çekti. İşlenmemiş gıda grubunda beyaz et, süt, kuruyemiş, yumurta, pirinç ve bakliyat fiyatlarındaki artışların enflasyonu artırdığına vurgu yapıldı.

İLGİLİ HABERMerkez Bankası'ndan süt ve yumurta vurgusuMerkez Bankası'ndan süt ve yumurta vurgusu

3) ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYE 1.7 MİLYAR TL

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan mega projelere hazineden 2017 yılı için 1 milyar 743 bin 637 TL ödendiğini açıkladı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2018 yılı 10 aylık ortalama otomobil eşdeğerinin 80 bin seviyesinde olduğunu bildirdi.

İLGİLİ HABERVatandaş üçüncü köprüye 1.7 milyar TL ödediVatandaş üçüncü köprüye 1.7 milyar TL ödedi

4) İSTANBUL’DA SUYA ZAM

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası yeni fiyat tarifesini açıkladı. Belirlenen yeni tarifeye göre İstanbul’da 19 litre polikarbon damacana (dönüşümlü) 9,5 lira, 19 litre polikarbon damacana (dönüşümsüz) 11 lira olacak. İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya yaptığı açıklamada, “Yeni tarifemizde zam oranı 3 yıl önceki tarifemize göre yüzde 21-25 arasında oldu.” dedi.

İLGİLİ HABERİstanbul'da suya yüzde 25 zamİstanbul'da suya yüzde 25 zam

5) DOLAR NE KADAR OLDU?

Türkiye’nin İran yaptırımlarından geçici muafiyet almasıyla düşüşünü sürdürerek bu sabah güne üç ayın yeni en düşük seviyelerini test eden dolar/TL gördüğü en düşük seviyelerden sınırlı bir yükselişle 5.35 civarında seyrediyor.

TL’nin dolar karşısındaki yaklaşık son üç aylık seyri ise yüzde 35 değer kazancı ile tüm gelişmekte olan ülke para birimleri arasında açık ara en kuvvetli değer kazancına işaret ediyor.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları bugün nasıl? Çeyrek, gram ve tam altın fiyatları ne kadar oldu?Altın fiyatları bugün nasıl? Çeyrek, gram ve tam altın fiyatları ne kadar oldu?

 

Son güncelleme: 17:39 06.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more