Sözcü Plus Giriş

Bugün ekonomide ne oldu? (12.11.2018)

Ekonomi yetkilileri konkordato sisteminde bir düzenleme üzerinde çalışıldığını belirtti. Merkez Bankası verilerine göre cari işlemler hesabı, bu yılın Eylül’de 1.83 milyar dolar fazla verdi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 'Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması'nın hayata geçirildiğini bildirdi. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası, akaryakıt sektöründe nakit ve kredi kartı olmak üzere iki ayrı fiyat belirlenmesi talebini EPDK’ya sundu. İşte 12 Kasım Pazartesi günü ekonomide yaşananlar...

Sozcu.com.tr
17:35 -
Bugün ekonomide ne oldu? (12.11.2018)

1) KONKORDATODA DEĞİŞİKLİK

Hain darbe girişiminin ardından yasaklanan iflas erteleme yerine getirilen konkordato sistemi de değiştiriliyor. Ekonomi yetkilileri şirketlerin olası bir iflastan korunmak için ilan edebilecekleri konkordato sisteminde kötüye kullanım olduğunu, amacı dışında kullanıldığına yönelik kamuya birçok şikayet geldiğini belirterek, hem alacaklı hem borçluyu koruyacak bir düzenleme üzerinde çalışıldığını belirtti.

İLGİLİ HABERKonkordato sistemi değişiyorKonkordato sistemi değişiyor

2) MOODY’S UYARDI

Moody’s Küresel Kredi Görünümü raporunu açıkladı. Raporda Türkiye, İtalya, Brezilya ve Arjantin’de yaşanan politik gelişmelerin not indirimi için risk yarattığına dikkat çekildi.

İLGİLİ HABERMoody's'den Türkiye'ye uyarıMoody's'den Türkiye'ye uyarı

3) CARİ FAZLA VERDİK

Merkez Bankası verilerine göre bir önceki yılın Eylül ayında 4.4 milyar dolar açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın Eylül'de 1.83 milyar dolar fazla verdi.

Cari açık ilk dokuz ayda ise yaklaşık 30 milyar dolar oldu. 12 aylık birikimli cari işlemler açığı ise 46.06 milyar dolara geriledi.

İLGİLİ HABEREylül'de cari fazla verdikEylül'de cari fazla verdik

4) CEPTEN ŞİKAYET

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşların haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri “Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması”nın hayata geçirildiğini bildirdi.

İLGİLİ HABERHaksız fiyat artışlarına karşı 'mobil şikayet sistemi' devredeHaksız fiyat artışlarına karşı 'mobil şikayet sistemi' devrede

5) BENZİNDE FİYATLAR DEĞİŞEBİLİR

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), akaryakıt sektöründe nakit ve kredi kartı olmak üzere iki ayrı fiyat belirlenmesi talebini EPDK'ya sundu. Talebe göre kredi kartı ile alınan benzin, nakit alınan benzine göre daha pahalı olacak.

İLGİLİ HABERKredi kartı ile alınan benzin daha mı pahalı olacak?Kredi kartı ile alınan benzin daha mı pahalı olacak?

6) DOLAR NE KADAR OLDU?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarına devam edeceği beklentisiyle Cuma günü yükselen dolar/TL, haftaya Cuma günkü kapanışına yakın 5.47 seviyelerinden başladı.

Kur daha sonra sınırlı gerileyerek 5.45 seviyesine çekildi.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları bugün yükselişte! Çeyrek ve gram altın fiyatlarında güncel durum...Altın fiyatları bugün yükselişte! Çeyrek ve gram altın fiyatlarında güncel durum...
Son güncelleme: 17:57 12.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more