Sözcü Plus Giriş

Bugün ekonomide ne oldu? (14.11.2018)

İDO iç hat seferlerini durdurma kararı aldı. Aksa Enerji 115 megawatt kurulu güçteki Manisa Doğalgaz Santrali’nin üretim lisansının iptal edilmesi için EPDK’ya başvurdu. İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'da konut ve iş yerlerinde suya yüzde 15 indirim yapıldığını açıkladı. Hazine'nin finansman ihtiyacının azalması geçen haftadan bu yana tahvil faizlerinde aşağı hareket neden olurken, dolar/TL 5.50'nin altında hareketini sürdürüyor. İşte 14 Kasım Çarşamba günü ekonomide yaşananlar...

Sozcu.com.tr
17:31 -
Bugün ekonomide ne oldu? (14.11.2018)

1) İDO İÇ HATLARI KAPATIYOR

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO) 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren iç hat seferlerini durdurma kararı aldı. Şirket, iç hat seferlerini durdurup daha çok dış hatlara odaklanacak. Alınan son dakika kararında gemi bakım maliyetlerinin etkili olduğu bildirildi.

İLGİLİ HABERİDO'dan son dakika kararı: İç hatlar kapatılıyorİDO'dan son dakika kararı: İç hatlar kapatılıyor

2) DEV ŞİRKET DOĞALGAZ SANTRALİNİ KAPADI

Aksa Enerji 115 megawatt kurulu güçteki Manisa Doğalgaz Santrali'nin üretim lisansının iptal edilmesi için EPDK'ya başvurdu.

Şirketin KAP'a yaptığı açıklamada, “Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanı gittikçe azalan santralin, yurt dışında dolar bazlı getiri ile yüksek marj sağlayabilecek potansiyel projelerde kullanılması planlanmaktadır” denildi.

İLGİLİ HABERAKSA Manisa Doğalgaz Santrali'ni kapatıyorAKSA Manisa Doğalgaz Santrali'ni kapatıyor

3) İSTANBUL’DA SUYA İNDİRİM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’da konut ve iş yerlerinde suya yüzde 15 indirim yapıldığını açıkladı. Söz konusu indirim 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak. Başkan Uysal, indirimin konut ve işyerlerinde kademeli olarak uygulanacağını söyledi.

İstanbul’da 2018 yılının Ocak ayından itibaren suya yapılan zam ise yüzde 20’nin üzerinde.

İLGİLİ HABERİstanbul'da su fiyatlarına indirimİstanbul'da su fiyatlarına indirim

4) DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar/TL bugün 5.50 seviyesinin altında hareketini sürdürürken, Türk lirasının “öngörülen” oynaklığı Ağustos başından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

TL’nin “öngörülen” oynaklığı son birkaç ayda TL’ye ilişkin endişelerin azalması ve petrol fiyatlarındaki düşüşle Ağustos başından bu yana en düşük seviyeyi görerek başlıca teknik seviyeyi kırmış oldu.

Piyasalar son dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeleri izliyor. Diğer yandan ABD seçimleri, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, Brexit süreci, ABD faiz kararları küresel piyasalarda yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

İLGİLİ HABERAltın fiyatlarında hareketlenme var mı? İşte 14 Kasım gram ve çeyrek altın fiyatları...Altın fiyatlarında hareketlenme var mı? İşte 14 Kasım gram ve çeyrek altın fiyatları...
Son güncelleme: 17:32 14.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more