Sözcü Plus Giriş

Bugün ekonomide ne oldu? (23.10.2018)

Merkez Bankası, dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen gecelik faizi yüzde 2'ye çıkardı. Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,4 oranında azalarak yaklaşık 10 yılın en düşüğü olan 57.3 seviyesine indi. Dokuz Sekiz Müzik ve Yertaş İnşaat konkordato talebinde bulunurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'nin Cumhur ittifakının sona erdiği yönündeki açıklamalarının ardından dolar/TL 5.87 seviyesine kadar yükseldi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 17:36, 23/10/2018
Bugün ekonomide ne oldu? (23.10.2018)

1) DÖVİZ CİNSİ ZORUNLU KARŞILIKLARA ÖDENEN FAİZ ARTTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı gecelik faiz oranını yüzde 1,50'den yüzde 2'ye yükseltti.

İlginizi ÇekebilirMerkez döviz cinsi zorunlu karşılıklara ödenen faizi artırdıMerkez döviz cinsi zorunlu karşılıklara ödenen faizi artırdı

2) TÜKETİCİ GÜVENİ AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4 oranında azaldı; Eylül ayında 59,3 olan endeks Ekim ayında 57,3 oldu.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Tüketici güveni azaldıSon dakika... Tüketici güveni azaldı

3) İNŞAAT MALİYETLERİ ARTTI

İnşaat maliyet endeksi (İME), Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6.1, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 33.36 arttı.

İlginizi Çekebilirİnşaat maliyetlerinde büyük artışİnşaat maliyetlerinde büyük artış

4) İKİ BÜYÜK ŞİRKET KONKORDATO İSTEDİ

Portföyünde Cem Adrian, Fettah Can, Koray Avcı, Aydilge, Ferman Toprak, Emre Altuğ, Yasemin Mori, Murat Boz ve Soner Sarıkabadayı gibi isimler olan, yapımcı Dokuz Sekiz Müzik konkordato için mahkemeye başvurdu.

İlginizi ÇekebilirDokuz-Sekiz Müzik konkordato istediDokuz-Sekiz Müzik konkordato istedi

2016’da başlayan Dudullu-Bostancı metro hattının İçerenköy ve Küçükbakkalköy istasyonları tünelleri yapım işini yapan Yertaş İnşaat konkordato talep etti. Kalyon İnşaat, Kolin İnşaat, Şenbay Madencilik ortak girişiminin inşa ettiği hattın alt yüklenicisi olan Yertaş, 1975 yılında kuruldu. İstanbul ve Ankara metrolarının tünellerini de inşa etmişti. Devlet yaptırdığı onlarca tünel ve metro işini alan şirketin alacaklarını tahsil edemediği için ödeme dengesi bozulduğu ifade edildi.

İlginizi ÇekebilirYertaş İnşaat konkordato istediYertaş İnşaat konkordato istedi

5) DOLAR SERT DALGALANDI

TL varlıklar Cumhur ittifakının geleceğine yönelik MHP ve AKP parti gruplarında parti liderleri tarafından yapılan açıklamalarla önce sert değer kaybı yaşadı. Ancak ittifakın sadece yerel seçimlerde geçerli olmayacağının netleşmesiyle kayıplar kısmen de olsa azaldı.

Dolar/TL, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AKP ile yürüttükleri Cumhur ittifakından çekileceğine yönelik algılanan açıklamalarıyla sert yükseldi. Bahçeli’nin ilk açıklamaları öncesi 5.7650 seviyesinde işlem gören dolar/TL 5.8715’e kadar yükseldi.

İlginizi ÇekebilirAltın fiyatlarında yükseliş! Altın fiyatları çeyrek ve gram altında 23 Ekim fiyatları...Altın fiyatlarında yükseliş! Altın fiyatları çeyrek ve gram altında 23 Ekim fiyatları...