Sözcü Plus Giriş

Bugün piyasalarda neler yaşandı? (14.08.2018)

TL'de son dönemde yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından TCMB'nin bir faiz artırımı yapabileceği beklentileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yatırımcılar ile bir toplantı yapacağı haberi kurda bugün iyimser bir havaya neden oldu.

17:41 -
Bugün piyasalarda neler yaşandı? (14.08.2018)

Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 seviyesini test ettikten sonra dün 6.40-7.0 bandında dalgalanan ve bu sabah saat 0835’te 6.8604/6.9000 seviyesinde olan dolar/TL gün içinde 6.4150’ye kadar geriledi.

DOLAR NE KADAR OLDU?

Dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL saat 1711’de 6.5260/6.5362 seviyesinden işlem görüyor.

Aynı saate sepet bazında TL 6.9766/6.9880, euro/TL 7.4135/7.4285 seviyesinde.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Perşembe günü küresel yatırımcılarla bir telekonferans gerçekleştirecek ve yatırımcı toplantısı düzenleyecek.

Bakanlık yetkilisinden edinilen bilgiye göre ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere ilgili telekonferansa 750-1,000 arasında yatırımcının katılması bekleniyor.

Albayrak Perşembe günü TSİ 1600’da gerçekleşmesi öngörülen toplantıda mesajlarını yatırımcılara doğrudan iletecek.

GELEN ALIMLARI PSİKOLOJİK BAZDA ÇOK ÖNEMSİYORUM

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte, piyasadaki toparlanmayı iki temaya bağlayarak, “Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözebileceğine inanan uzun vadeli yatırımcılar Lehman krizindeki dip seviyelere küresel bazda dönen tek endeks olan BIST-100’de alım yapmaya başladılar. Son işlemde dolar bazında dünkü düşük seviyeden yüzde 16 yukarıdayız. Lehman dip seviyesinden gelen alımları psikolojik bazda çok önemsiyorum çünkü BIST yatırımcılarının yarısından fazlası dolar/euro bazlı fonlar” dedi.

Ökte, kurun seviyesi ve enflasyon beklentilerinde yaşanması muhtemel kötüleşmeyle, TCMB’den en az 500 baz puanlık faiz artışı beklentilerinin oluşmaya başladığına dikkat çekerek, “TCMB’nin likidite operasyonları ya da zorunlu karşılık, ROM gibi enstrümanlarla destek veriyor olmasının kurda yeterli etkiyi yapmaması, faiz artırım beklentilerini yükseltiyor. Öte yandan Bakan Albayrak’ın yatırımcılarla yapacağı Perşembe günü yapacağı telekonferansında kurdaki gevşemede etkili olduğuna inanıyorum. Bu telekonferansta önemli ve yeni konuların masaya konacağı düşüncesindeyim, yoksa böyle bir girişim olmazdı” dedi.

Albayrak’ın Pazartesi itibarıyla adımların atılacağını söylemesinin ardından BDDK bankaların yurtdışıyla yaptıkları TL-döviz para swap işlemlerini bankaların yasal öz sermayesinin yüzde 50’siyle sınırladığını gece yarısı duyurdu.

Ardından TCMB finansal istikrarın desteklenmesi ve etkin işleyişin sürmesi için TL ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler açıkladı.

TCMB ayrıca zorunlu karşılık değişiklikleri de yaparken, yaklaşık 10 milyar TL, 6 milyar dolar ve 3 milyar dolar karşılığı altın cinsinden likidite sağlanmış olacağını da açıkladı.

İLGİLİ HABERGüncel altın fiyatları: Öğleden sonra çeyrek altın fiyatı arttı mı? Gram altın kaç TL?Güncel altın fiyatları: Öğleden sonra çeyrek altın fiyatı arttı mı? Gram altın kaç TL?

Öte yandan TCMB repo ve depo ihaleleri ile piyasayı yüzde 17.75 seviyesindeki politika faizinin 150 baz puan üzerinde yüzde 19.25 seviyesindeki faiz koridorun üst bandına doğru yönlendirmeye devam ediyor.

TCMB dün olduğu gibi bugün de miktar yöntemi ile haftalık vadede repo ihalesi açmadı ve piyasayı gecelik borçlanmaya yönlendirdi.

TCMB sonrasında haftalık repo ihalesi de açmayarak piyasayı likidite ihtiyaçları için faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 19.25’e yönlendirdi.

Tahvil piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizinde dün valörde son işlem tarihi zirve olan yüzde 22.69 oldu. Bugün ise yüzde 22.11 seviyesinden açıldıktan sonra spot kapanışta ortalama yüzde 21.45, valörde saat 1712’de son işlemde yüzde 21.45 seviyesindeydi.

İki yıllık eski gösterge tahvilin bileşik faizi ise bugün spot kapanışta ortalama yüzde 26.20, valörde saat 1712’de yüzde 26.70 seviyesindeydi.

REUTERS

 

İLGİLİ HABERBakan Albayrak: Adımlar atmaya devam edeceğizBakan Albayrak: Adımlar atmaya devam edeceğiz

 

İLGİLİ HABERGenel müdürlerden piyasa yorumu: Panik yokGenel müdürlerden piyasa yorumu: Panik yok
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more