Reklamsız Sözcü

Bugün piyasalarda neler yaşandı? (17.05.2018)

Dolar/TL Merkez Bankası'nın dün "gerekli adımlar atılacak" açıklamasıyla, küresel satış baskısı ve seçim öncesi Türkiye'ye özgü endişelerle gördüğü tarihi zirve olan 4.5010 seviyesinden yönünü aşağı çevirdi.

android-time 17:47
Bugün piyasalarda neler yaşandı? (17.05.2018)
Dolar/TL Merkez Bankası'nın dün "gerekli adımlar atılacak" açıklamasıyla, küresel satış baskısı ve seçim öncesi Türkiye'ye özgü endişelerle gördüğü tarihi zirve olan 4.5010 seviyesinden yönünü aşağı çevirdi.

Bugün önceki günlere göre nispeten daha sakin piyasa hareketleri görülürken kur tarihi zirvesinin hemen altında 4.45 civarında seyrediyor.

Bankacılar ABD faizlerindeki yükselişin ve dolardaki değer kazancının devam etmesi nedeniyle gelişmekte olan para birimlerine yönelik baskının da sürdüğüne dikkat çekerken piyasada TCMB’nin bu süreci nasıl yöneteceğini izlemeye devam ediyor.

Birçok bankacı TCMB’nin 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında hatırı sayılır bir faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakarken, bazı bankacılar TCMB’nin bu tarihi de beklemeden bir adım atmak durumunda kalabileceğini belirtiyor.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları: Bugün çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu? 17 Mayıs 2018Altın fiyatları: Bugün çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu? 17 Mayıs 2018

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin neredeyse yedi yılın zirvesine yükselmesi de piyasalarda yakından takip ediliyor. Bu gelişmekte olan ülke tahvil getirileri ve kurları üzerinde satış baskısı yaratıyor.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks 19 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 93.632’ye yakın seyrediyor. Dolardaki değerlenme eğilimi de benzer şekilde Türkiye ve piyasalara negatif yansıyor.

Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki yükseliş ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz söylemleri ise TL’yi ayrıca baskılayan bir unsur olarak ön plana çıkıyor.

Piyasalar bugünlerde TCMB’den enflasyondaki ek bozulmalara karşı daha kuvvetli adımlar beklerken, TCMB PPK toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı ve ardından geçen hafta da döviz likiditesini rahatlatmaya yönelik bazı adımlar attı.

TCMB dün piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini, gerekli adımların atılacağını açıkladı.

Dolar/TL’yi de tarihi zirvelerden sert gerileten neden TCMB açıklaması oldu.

Dolar/TL 4.5010 ile dün test ettiği tarihi zirvesinden TCMB açıklamasının da desteğiyle 4.40’ın altına indi. Devam eden endişelerle bu seviyelerde tutunamayan kur bu sabah güne 4.44’lü seviyelerden başladı. Kur bugün saat 1709’da ise 4.4548/4.4576 seviyesinde işlem gördü.

Sepet bazında TL dün 4.9099 ile tarihi zirvesini test ettikten bugün aynı saatte 4.8580/4.8600, euro/TL ise dün 5.3223 ile tarihi zirvesini gördükten sonra yine aynı saatte 5.2577/5.2606 seviyesinde bulunuyor.

TL bu yıl dolar karşısında yüzde 15’e yakın değer kaybederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybedenlerden biri durumunda.

TL son dönemde S&P’nin kredi notu düşüşü ve enflasyon endişeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Bankacılar TL’deki değer kaybına neden olarak dolardaki küresel değer kazancı, S&P’nin not indirimi, ABD faizlerinin yüzde 3’ün de üzerine yükselmesi, petrol fiyatlarındaki sert yükseliş, yaklaşan seçimler öncesi genişlemeci politikalar, son PMI verisinin ekonomideki beklenen bir ivme kaybının başlangıcına işaret etmesi, yüksek enflasyon ve yüksek cari açığı gösteriyorlar.

TL’deki değer kaybına, Erdoğan’ın seçimlerin ardından başkan olarak para politikalarında daha etkin rol oynayacağına yönelik açıklamaları da hız katıyor.

TAHVİL GETİRİLERİ SERT YÜKSELİŞ SONRASI YATAY

Öte yandan tahvil bono piyasasında ise ABD faizlerindeki yükseliş ve TL’deki değer kaybı ile birlikte 10 yıllık gösterge tahvil getirisi Salı günü 84 baz puan yükseldikten sonra dün gerilemişti. Bugün ise faizde yaklaşık 25 puanlık bir yükseliş gözlendi.

Gösterge 10 yıllık tahvil getirisi 27 Nisan haftasını yüzde 12.60 seviyesinden kapadıktan sonra yönünü sert yukarı çevirdi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.76 seviyesinde gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 14.63 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.83 valörde saat 1719 itibarıyla son işlem yüzde 14.92 oldu. Bu verilere göre üç haftadan kısa sürede gösterge 10 yıllık getiri yaklaşık 230 baz puan yükseldi.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.77, valörde son işlem yüzde 16.14 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.73, valörde saat 1720 itibarıyla son işlem yüzde 16.86 seviyesinden gerçekleşti.

REUTERS

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more