Bugün piyasalarda neler yaşandı? (20.07.2018)

Dolar/TL Hollanda ile ilişkilerin normalleşmesi kararı ve Trump'ın ABD faiz artışlarına eleştirileriyle günü hafta boyunca genel olarak üzerinde işlem gördüğü 4.80'in altında tamamlamaya hazırlanıyor.

Bugün piyasalarda neler yaşandı? (20.07.2018)

Bankacılar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın katıldığı G20 toplantısının, küresel ticaret savaşı endişelerinin yakından izlenmeye devam edildiğini ancak önümüzdeki hafta en önemli gelişmenin Merkez Bankası’nın faiz kararı olacağını belirttiler.

ABD Başkanı Donald Trump, Fed’in faiz oranlarını yükseltme politikasına yönelik eleştirisini sertleştirerek, bunun ABD’nin “büyük rekabet avantajına” gölge düşürdüğünü ve ABD ekonomisine zarar verebileceğini belirtti.

Trump’ın açıklamalarının ardından euro dolar karşısında seansın zirvesini görürken, dolar yen karşısında kayıplarını artırarak bir haftadan uzun sürenin en düşük seviyesini gördü.

Bankacılar dolardaki değer kaybının aralarında TL’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde bir iyimserlik yarattığını belirttiler.

Altın fiyatları 20 Temmuz Cuma 2018: Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu? İlginizi Çekebilir Altın fiyatları 20 Temmuz Cuma 2018: Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu?
Öte yandan Türkiye ve Hollanda’nın bozulan ilişkileri normalleştirme kararı alması da piyasadaki iyimserliğin bir diğer nedeni oldu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre iki bakan telefonla görüşerek diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda mutabık kaldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda ile ilişkileri normalleştirme konusunda mutabakatına vardıklarını ve karşılıklı büyükelçilerin de kısa süre içinde atanacağını söyledi.

Dolar/TL ise güne başladığı 4.82’li seviyelerden bu gelişmelerle yönünü aşağı çevirdi ve en düşük 4.7730 seviyesini gördü. Kur saat 1740’da 4.7940/4.7959 seviyesinde işlem gördü.

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz açıklamalarının ardından geçen hafta 4.9767 ile tarihi zirveyi test etmişti.

TCMB’DEN HAFTAYA 100-125 BP FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Reuters’ın bugün yayımladığı ankete göre TCMB’nin Temmuz ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, enflasyonda öngörülerinin de ötesinde bir bozulma gerçekleşmesi nedeniyle politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 100-125 baz puan artırması bekleniyor.

Reuters’ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre 15 kurum faiz artışı beklerken; bir katılımcı TCMB’nin yüzde 17.75 seviyesindeki politika faizini sabit tutacağını öngörüyor. Katılımcılardan 12’sinin beklentisi 100-125 baz puan seviyesinde şekilleniyor.

Ekonomistler enflasyonun yüzde 15’e ulaşması sonrası daha da yükselebileceği endişesi, ekonomi yönetiminin ‘bağımsız Merkez Bankası’ söylemlerinin hayata geçirilmesinin vereceği güven ve TL’deki birikimli kayıpların getirdiği enflasyonist baskı nedeniyle faiz artışı bekliyorlar.

Tahvil bono piyasasında da tahvil faizleri uzun süredir baskı altında. Analistlere göre bu baskının ana nedenleri ise enflasyonun geldiği seviyeler ve yükselişin devam edeceği endişeleri, seçim öncesi artan harcama trendi ve yeni ekonomi yönetimi ile uygulanacak politikalara yönelik endişeler oldu.

Bankacılara göre gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta yüzde 20.51 ile 10 yılın en yüksek seviyesine gelirken, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 18.85 ile tarihi zirvesini gördü. İki yıllık gösterge tahvil bugün yüzde 20.50’nin hemen altındaki seyrini sürdürürken, 10 yıllık gösterge tahvil ise yüzde 17.50 civarında seyrediyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...