Bugün piyasalarda neler yaşandı? (23.07.2018)

Dolar/TL, Hollanda'nın ardından Almanya ile de ilişkilerin normalleşme sinyalleri göstermesinin önümüzdeki dönemde AB ilişkilerinin düzeleyeceği beklentiyle 4.75'li seviyelerin de altına geriledi.

Bugün piyasalarda neler yaşandı? (23.07.2018)

TL bugün ruble ile birlikte benzer para birimlerinden pozitif ayrışırken bankacılar buna neden AB beklentilerinin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın G20 toplantısında ve bugün verdiği piyasa dostu mesajları da gösterdiler.

TL’nin değerlenmesine paralel Borsa İstanbul’da da endeks ise saat 17.19 itibariyle yüzde 1.24 yukarıda 95,244 seviyesindeydi.

Bankacılar bu hafta iç piyasadaki en önemli gündem maddesinin ve kurda önemli bir yön belirleyicinin ise yarınki Merkez Bankası faiz kararı olacağını bekliyorlar.

Geçen hafta Hollanda ile diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda mutabık kalınması ardından haftasonu ise Almanya ile ilişkilerin daha da normalleşmesi yönünde bir adım atıldı.

23 Temmuz 2018 güncel altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu? İlginizi Çekebilir 23 Temmuz 2018 güncel altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?
Almanya Türkiye’ye yönelik ihracat kredi garantisini 1.5 milyar euro ile sınırlayan 2017’de aldığı kararı yenilemeyerek, sınırlamanın kalkmasına göz yumdu. Hermes garantisi olarak adlandırılan sistem, yurtdışından alacaklarını tahsil edemeyen Alman ihracatçı şirketlerin karşılaşabilecekleri zararları telafi ediyor.

Bankacılar yurtdışı fonlamaya ihtiyaç duyan Türkiye ekonomisi için Avrupa ile ilişkilerin normalleşmesinin pozitif yansıyacağını belirtiyorlar.

ALBAYRAK: PİYASALARLA KAVGA ETMEYECEĞİZ

Bu haftasonu Arjantin’de gerçekleşen G20 toplantılarında Türkiye’den Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya katılırken Albayrak’ın haftasonu ve bugün verdiği mesajlar da piyasalarda olumlu algılandı.

Albayrak Arjantin’de gazetecilere yaptığı açıklamalarda “çok boyutlu” etkin bir Merkez Bankası hedeflediklerini ve piyasalarla kavga etmeyeceklerini söyledi.

Albayrak bugün ise bazı ekonomist, bankacı ve köşe yazarlarıyla biraraya geldi, Albayrak toplantıya katılanların güncel gelişmelerle ilgili görüş ve önerilerini dinledi.

Toplantının ardından Twitter’dan açıklama yapan Albayrak, “Bugün akademisyenlerimiz ve ekonomistlerimiz ile ekonomi alanında hayata geçirmemiz gereken politikalara ilişkin verimli bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Bu gibi toplantıları düzenli hale getirerek her kesimden alacağımız katkılar ile yol haritamızı ortaya çıkaracağız” dedi.

DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar/TL geçen hafta Cuma günü 4.82’li seviyelerden güne başladıktan sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD Merkez Bankası’na yönelik faiz eleştirilerinin de etkisiyle günü 4.78’li seviyelerde tamamlamıştı. Bu sabah ise kur güne 4.76’lı seviyelerden başladıktan sonra düşüşünü sürdürerek 4.7370’e kadar geriledi. Kur saat 17.09’da 4.7429/4.4767 seviyesinden işlem gördü.

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz açıklamalarının ardından 12 Temmuz’da 4.9767 ile tarihi zirveyi test etmişti.

Sepet bazında TL aynı saatte 5.1475/5.1522, euro/TL 5.5523/5.5574 seviyesinde işlem gördü.

TCMB’DEN 100-125 BP FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Reuters’ın Cuma günü yayımladığı ankete göre TCMB’nin Temmuz ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, enflasyonda öngörülerinin de ötesinde bir bozulma gerçekleşmesi nedeniyle politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 100-125 baz puan artırması bekleniyor.

Reuters’ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre 15 kurum faiz artışı beklerken; bir katılımcı TCMB’nin yüzde 17.75 seviyesindeki politika faizini sabit tutacağını öngörüyor. Katılımcılardan 12’sinin beklentisi 100-125 baz puan seviyesinde şekilleniyor.

Ekonomistler enflasyonun yüzde 15’e ulaşması sonrası daha da yükselebileceği endişesi, ekonomi yönetiminin ‘bağımsız Merkez Bankası’ söylemlerinin hayata geçirilmesinin vereceği güven ve TL’deki birikimli kayıpların getirdiği enflasyonist baskı nedeniyle faiz artışı bekliyorlar.

Tahvil bono piyasasında da tahvil faizleri uzun süredir baskı altında. Analistlere göre bu baskının ana nedenleri ise enflasyonun geldiği seviyeler ve yükselişin devam edeceği endişeleri, seçim öncesi artan harcama trendi ve yeni ekonomi yönetimi ile uygulanacak politikalara yönelik endişeler oldu.

Bankacılara göre gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi Temmuz ortasında yüzde 20.51 ile 10 yılın en yüksek seviyesine gelirken, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 18.85 ile tarihi zirvesini gördü. İki yıllık gösterge tahvil Cuma günü yüzde 20.50’nin hemen altındaki seyrini sürdürürken, 10 yıllık gösterge tahvil ise yüzde 17.50 civarında seyrediyordu.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...