Bugün piyasalarda neler yaşandı? (30.07.2018)

Dolar/TL ABD yaptırımlarına ilişkin devam eden endişelerle bugün benzer para birimlerinden negatif ayrışarak 4.90'ın üzerini test etti.

Bugün piyasalarda neler yaşandı? (30.07.2018)

Bankacılar gelişmekte ülke para birimlerinin dolar karşısındaki değer kazancına rağmen TL’nin tek başına değer kaybettiğini belirterek, bunun için yeni bir haber olmadığını, ABD Türkiye ilişkilerine ve olası yaptırımlara ilişkin endişelerin TL’yi satış baskısına maruz bıraktığını söylediler.

Bankacılar Fitch’in bankalara yönelik negatif açıklamalarının da TL’yi etkilediğini belirtirken piyasalarda ABD-Türkiye ilişkilerinin ana belirleyici olduğunu, yarın açıklanacak enflasyon raporunda önümüzdeki döneme ilişkin para politikası ve enflasyon söylemlerinin yakından izleneceğini belirttiler.

ABD yönetiminin en üst düzey isimlerinin, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı açıklamalarının ardından geçen hafta sert yükselen dolar/TL bu sabah güne 4.85 civarında başlamıştı.

DOLAR NE KADAR OLDU?

Kur gün içinde en yüksek 4.9085 seviyesini test ettikten sonra saat 1724’te 4.8822/4.8854 seviyesindeydi. Sepet bazında TL aynı saatte 5.2974/5.3020, euro/TL 5.7156/5.7220 seviyesinde işlem gördü.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Haziran ayında yüzde 15.39’a varan enflasyon, TL’de süregelen değer kaybı ve Merkez Bankası’nın geçen hafta faizleri artırmaması sonrasında TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın gerek enflasyona yönelik öngörüler, gerekse de para politikası rotasına ilişkin söylemleri oldukça önemli olacaktır” dedi.

Altın fiyatları ne durumda? İşte 30 Temmuz çeyrek ve gram altının güncel fiyatları... İlginizi Çekebilir Altın fiyatları ne durumda? İşte 30 Temmuz çeyrek ve gram altının güncel fiyatları...

Erkan Temmuz ayında da yıllık enflasyonda yukarı yönlü baskının artarak devamını beklediğini; Temmuz ve Ağustos enflasyon rakamlarının vereceği sinyaller, TL’de yurtdışı veya Trump veya jeopolitik kaynaklı volatilite nedeniyle 13 Eylül’deki bir sonraki faiz kararına kadar bankanın faizi gözden geçirmek zorunda kalabileceğini belirtti. TCMB’nin enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde yer alırken yılsonu tahmini ise orta noktası yüzde 8.4 olmak üzere, yüzde 7.2 ile yüzde 9.6 aralığında yer alıyor.

Reuters anketinde ise yıl sonu enflasyon tahmini için en düşük tahmin bile TCMB’nin tahmin aralığının oldukça üzerinde bulunuyor. Reuters’ın 13 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre TÜFE’de Temmuz ayında yüzde 0.9 artış bekleniyor.

Yıl sonu enflasyon tahminleri ise son dönemde TL’deki değer kaybı ve genişlemeci maliye politikaların da etkilediği beklentilerdeki bozulmalarının yansıması olarak bir önceki anketteki yüzde 12.5’ten yüzde 14’e yükselmiş durumda.

ABD İLİŞKİLERİ TAKİP EDİLİYOR

ABD’nin yaptırım tehdidi içeren açıklamalarıyla dolar/TL geçen hafta 4.89’a kadar yükselmişti. Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağı açıklamasına sert tepki gösteren Ankara ise Washington yönetiminin “tehditkar bir dil” kullandığını belirterek bunun kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Ankara’nın darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen cemaati ve PKK ile bağlantıları olduğu suçlamalarıyla tutuklanan ABD’li rahip Andrew Brunson, devam eden davası çerçevesinde Çarşamba günü ev hapsine çıkarılmıştı.

Ancak bu adımı yeterli görmeyen ABD yönetimi Brunson’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini açıkladı. Önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ardından da ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini belirterek, aksi takdirde Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağını duyurdu.

Geçen hafta yaşanan gerilim sonrası Türkiye ABD ilişkileri piyasalarda daha yakından izleniyor.

Küresel piyasalarda bu hafta ABD, Japonya ve İngiltere merkez bankalarının para politikası kararları ve ABD’de açıklanacak olan enflasyon ile istihdam verileri bekleniyor.

İç piyasalarda enflasyon ardından Cuma günü açıklanacak enflasyon verileri de bankacılara göre piyasalarda yön belirleyici olacak. Bu hafta ayrıca dış ticaret, turizm, öncü ihracat, öncü PMI verileri de izlenecek.

Tahvil/bono getirileri ise baskı altında kalmayı sürdürüyor. Bankacıların verilerine göre gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri tarihi rekor olan yüzde 18.50’nin hemen altında yüzde 18.40 civarında seyrederken gösterge iki yıllık tahvilde ise bileşik getiri yüzde 20.50’nin hemen üzerinde seyrediyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...