Bungalov projesine yerli malı iptali

DHMİ, Florya Eğitim Tesisleri’nde Sibirya, Finlandiya, Ukrayna veya İsveç’ten ithal edilecek çam ağaçları ile yapmayı planladığı bungalovlar için açtığı ihaleyi ulusal politikalarla uyumlu olmadığı, yerli istekli katılımına engel olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Bungalov projesine yerli malı iptali

Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) Yeşilköy sahiline yapmayı planladığı 7 adet bungalov için 8 Mayıs 2018'de açtığı ihale, teknik şartnamenin uygun olmaması nedeniyle iptal edildi. DHMİ, ihale şartnamesinin “Yapılacak İşler” bölümünün “Ağaçlar” kısmında “Bütün görünen ağaçlar fırında kurutulmuş, nem oranı uluslararası standartlarda olan (nem oranı idare tarafından kontrol edilecektir) (Sibirya, Finlandiya, Ukrayna veya İsveç) ithal çam olacaktır” maddesinin yer aldığı hatırlatıldı.

REKABET DARALTICI BİR HALDE

Bu maddenin, yerli isteklilerin katılımıyla yerli malı teklif edilmesini engelleyici ve rekabeti daraltıcı yönde olduğu belirtildi. Kamu alımları alanında ulusal politikalara uyum sağlanmasının büyük önem arz ettiğine dikkat çekilerek ihalenin iptaline karar verildiği duyuruldu.

YEŞİLKÖY SAHİLİNE YAPILACAK

DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü, 3. Havalimanının açılmasının ardından taşınacak olan Atatürk Havalimanı'na bağlı Florya Eğitim Tesislerinin de bulunduğu araziye 7 tane bungalov yapmak üzere ihaleye çıkmıştı. Bungalovların yapılacağı alan imar planlarında “Kamu Eğitim Dinlenme ve Turistik Tesis Alanları” olarak işaretlenmiş durumda. Boş olan ve Yeşilköy sahilinde kalan araziye yapılacak turistik amaçlı bungalovlar için Sibirya, Finlandiya, Ukrayna ve İsveç'ten ithal edilecek çam ağaçları kullanılacaktı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...