Sözcü Plus Giriş

Çalışanlara yol ve yemek ücreti verilmesi gerekli midir?

Çalışan kesimin maaş dışında en çok merak ettiği konulardan biridir yol ve yemek hakkı. Sosyal haklarını merak eden çalışanlar yol ve yemek ücretleri için de araştırma yapıyor. Peki çalışanlara yol ve yemek ücreti verilmesi mecburi midir? Yemek parasını ve yol parasını çalıştıkları şirket karşılar mı? Yol ücreti neye göre alınır? Tüm bu soruların cevapları ayrıntıları ile haberimizde…

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 09:22, 24/10/2018
Çalışanlara yol ve yemek ücreti verilmesi gerekli midir?

ş kanununda iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan işçinin bazı hakları bulunmaktadır. Herhangi bir işçiye verilecek maaşın yürürlükte bulunan asgari ücretin altında olamayacağı gibi çalışma şartları hakkında da işçileri korumak için maddeler mevcut. Bunların yanı sıra özellikle yol ve yemek ücreti konusu ayrıca merak edilmektedir. İşte yol ve yemek ücreti ile ilgili bilinmesi gerekenler…

İŞVERENİN YOL VE YEMEK ÜCRETİ ÖDEME ZORUNLULUĞU VAR MI?

Çalışanların merak ettiği sorulardan biri de yol ve yemek ücretidir. Fakat bu durumun yasalarda geçmez. Her şey sizin iş sözleşmenize bağlıdır. İş sözleşmesi gereği yemek parası ya da şirket içinde verilecek yemek konusunda bir madde varsa, işveren yemek parasını ödemek zorundadır veya işçiye şirket içinde yemek sağlamak zorundadır. Bunda kanuni bir zorunluluk yoktur. İş Kanunu açısından bir çalışana yol ve yemek ücretinin ödenmesi, servis sağlanması veya işyerinde yemek verilmesi tamamen iş sözleşmesi hükümleri ile belirlenmektedir.

İŞ KANUNUNDA YOL VE YEMEK ÜCRETİ VAR MI?

Mevcut 4857 Sayılı İş Kanunu’nda yol parası ile ilgili bir madde geçmez. İşçi, iş görüşmesinde yol ve yemek parası konusunu netleştirmelidir. Yol ve yemek paraları çalışanlara nakit olarak da ödenebilir. Bunlar net ücret kabul edilir, bordrolaştırılır ve vergilendirilir. Misal çalışana yemek fişi verilmesi nedeniyle yapılan gider, fişi veren işletmenin faturası ile belgelendirilerek gider yazılacaktır.

İŞVEREN HANGİ DURUMDA YOL VE YEMEK ÜCRETİ VERİR?

İşveren size aracınız için yakıt parası da verebilir ya da yol durumunuzu göz önünde bulundurarak ya da aylık mavi kart bedeli kadar ödeme yapar. Önceden de dediğimiz gibi bu tamamen sizin iş görüşmesinde yol ve yemek durumunu konuşup konuşmadığınıza bağlı. İş sözleşmesinde, işçiye yol ücreti verileceğine dair açık hükmün bulunması varsa, işyeri uygulaması olarak uzun süredir işçilere yol ücreti veriliyor ise işveren size yol ücretini ödemek zorundadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yol ve yemek parası ödenmesi konusundaki açıklamalarına göre, sözleşmede açıkça yazmayan ücret dışındaki ödemelerde inisiyatifin işverenlerde olduğu belirtildi. Yani, yol ve yemek ödemesini baştan konuşmanız yararınıza olacaktır.

İlginizi ÇekebilirMazeret izinleri işveren tarafından yıllık izin hakkından düşülebilir mi? Mazeret izinleri işveren tarafından yıllık izin hakkından düşülebilir mi? İlginizi Çekebilirİş sözleşmesinin işveren tarafından derhal feshi ne demektir?İş sözleşmesinin işveren tarafından derhal feshi ne demektir?