Cami, okul ve yurt yaptırana KDV yok

Hükümet, Katma Değer Vergisi (KDV) kanununda önemli değişiklikler getiren yasa tasarısını Meclis’e sundu. KDV ödemelerine 2 aya kadar erteleme imkanı getiren tasarıyla, cami ya da Kuran kursu gibi inşaatları yapanlar, aldıkları mal ve hizmetler için KDV ödemeyecek.

Cami, okul ve yurt yaptırana KDV yok

Hayırseverler tarafından yaptırılarak kamuya bağışlanan okul, sağlık tesisi, öğrenci yurdu, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, ibadethaneler, yaygın din eğitimi verilen tesisler, gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kamplarının inşa edilmesi için alınan mal ve hizmetler de KDV'den istisna tutuldu. Tasarıdaki yaygın ve dini eğitim verilen tesislerin başta Kuran kursları olmak üzere Diyanet İşleri tarafından denetlenen kurslar olduğu belirtildi. Hükümet daha önce de Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine, ibadethane ve Kuran kursu yaptırmaları halinde, harcamalarını vergiden düşme imkanı getirmişti. Yeni tasarıyla artık cami ve kurs binası yaptıranlar, kazançları üzerinden devlete daha az vergi ödeyecekleri gibi KDV de vermeyecek.

2 AY ERTELEME

Tasarıyla ayrıca işletme hesabına göre defter tutan küçük işletmeler aylık ödemesi gereken KDV'yi iki ay sonra ödeyebilecekler. Sağlık turizminin gelişmesi amacıyla yabancılara sunulan sağlık hizmetlerinden KDV alınmayacak. Arsa karşılığı müteahhitlerle anlaşanlar sadece aldıkları konut veya işyeri için KDV ödeyecek. İkinci el araç veya gayrimenkul alımlarında KDV'nin matrahı daraltılacak. Devlet, 3 ay içerisinde yapmadığı KDV iadesi için mükelleflere ilk defa faiz ödemeye başlayacak. KDV iade incelemeleri için 2 bin kişilik yeni denetim ordusu kurulacak. Küçük işletmelerle serbest meslek sahipleri KDV'nin tutarına bakılmaksızın belirlenen bir oranda KDV beyan edebilecekler. Devreden KDV'ler de artık iade edilebilecek. KDV istisnalarının kapsamı başta Ar-Ge olmak üzere bazı alanlarda daha da genişleyecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...