Sözcü Plus Giriş

Çelik duvarı istifayı getirdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın gümrük duvarlarını yükselterek dünyaya açtığı ticaret savaşı istifayı da getirdi. Aralarında Türkiye'nin de olduğu ülkelerin çelik ihracatını zorlaştıran Trump yönetiminden istifa eden üst düzey isimlerin sayısı 10'u geçti.

Sozcu.com.tr
09:27 -
Çelik duvarı istifayı getirdi

Donald Trump’ın küresel ekonominin kurallarına meydan okuyan politikaları istifalara neden olmaya devam ediyor. Daha önce Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiği için ekonomik danışman konseyinde başta Elon Musk olmak üzere birçok ünlü iş adamı istifa etmişti. Dün ise en çok gümrük duvarlarını yükseltme kararı alması üzerine ekonomi danışmanlarından Gary Cohn’un görevden ayrıldığını açıklaması ise piyasalarda baskı yarattı.

TİCARET SAVAŞLARI İYİDİR

Trump Türkiye’nin de aralarında olduğu 12 ülkeden ithal edilen çelik için gümrük duvarlarını yükseltmek istemişti. Buna karşı Avrupa Birliği’de ABD’den gelen otomobillere karşı gümrük duvarlarını yükseltmek ile tehdit etmişti. Yaşanan bu gerilimin ardından Trump, “Ticaret savaşları iyidir” diyerek krizi yatıştırma yönünde bir adım atmayacağının sinyallerini vermişti.

Reuters’ın haberine göre; İşlemciler eski bir bankacı olan Cohn’un görevini bırakmasıyla Trump yönetimi içinde korumacı politikalar yanlısı grupların güçleneceğinden endişe ediyorlar. Trump'ın başkanlık kampanyasına başlamasından bu yana yakın çevresinden istifa eden üst düzey isimlerin sayısı 10'u geçti.

TÜRKİYE PAMUKLA MI CEVAP VERECEK?

Öte yandan Cumhurbaşkanı Cemil Ertem’in açıklamalarına göre Türkiye Trump’ın çelik hamlesine pamukla karşılık verecek. Her ne kadar Adanalı pamukçuların henüz bu durumdan haberi olmasa da ticareti bilenlen Pamuk’ta ABD’nin yerinin dolacağını Türkiye’nin çok çeşitli pazarlardan pamuk aldığını söylüyorlar.

6martpamukgrafson-1
Son güncelleme: 09:38 07.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more