CHP’li vekilden Alaçatı havalimanı iddiası

Çeşme Alaçatı’ya yapılacak olan havalimanı için tartışma erken başladı. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, 20 Nisan’da yapılacak ihalenin hangi firmaya verileceğinin şimdiden belli olduğunu savundu.

CHP’li vekilden Alaçatı havalimanı iddiası

Pekşen SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada ‘'Bu ihaleyi hangi firmaya vereceklerini biliyorum. Bunu yaparlarsa, iki elim hükümetin yakasında olur.… 80 milyonun hakkının hesabını kuruşuna kadar sorarım'' dedi. CHP'li Pekşen ‘'Ben o havalimanına inmem” diyerek yaşanan süreci şöyle anlattı:

ŞAİBE VAR

‘'Çeşme'ye, Alaçatı'ya bir hava meydanı yapılması turizm açısından da çok önemli. Ama bu ihaleyle birlikte şaibe de ortalığa yayıldı. Aslında bu ihaleyi hangi firmanın alacağını biliyorum. O malum sahte belge düzenleme yeteneği olan firmaya verileceği, bu işin planlandığı konuşuluyor. Bunu yaparlarsa, hükümetin yakasındayım. 80 milyonun hakkının hesabını kuruşuna kadar soracağım. İlk başta 4 günlük bir süreç ve 20 Şubat'ta ihale öngörülüyordu. Ben konuyu Meclis'e taşıyınca 2 ay ötelemek zorunda kaldılar.

Şimdi ihale 20 Nisan'da. Bir firmanın havalimanı ihalesine hazırlanabilmesi için en az 6 aya ihtiyaç var. Firmanın kredi bulması, plan ve proje çalışması ile birim fiyat hesaplaması gerekir. Kullanılacak cihazların fiyatlarının öğrenilmesi, coğrafi koşul bilgilerinin ve teknik gereksinimlerin araştırılması lazım. Bütün bunlar 2 ayada da yapılmaz. Ben bu havalimanına inmem. Direk versinler anahtarları, bizi kandırmaya çalışmasınlar. KİT Komisyonu’na bu ihale ile ilgili suç duyurusunda bulunulmasını teklif edeceğim, kabul edilmezse doğrudan savcılığa gideceğim''

RÜZGAR ENERJİSİNE DARBE

Pekşen, Çeşme'nin rüzgar enerjisi üretimi açısından da önemine işaret ederek, “Burada sadece bir firmaya kıyak geçilmesinin ötesinde işler döndüğünü düşünüyoruz. Geniş bir arazideki bu havaalanı rüzgar enerjisine de darbe indirecek. Havalimanı mevcut Adnan Menderes havalimanına da yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta. Bu ihalenin altından başka şeyler de çıkabilir” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...